+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Meyve ve Sebze Forumunda Altın çilek Nasıl Yetişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Altın çilek Nasıl Yetişir
  altın çilek nasıl yetişir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Altın Çilek Hakkında Bilgi

  Altın çilek Nasıl Yetişir.jpg

  Altın çilek (Physalis Peruviana L.) ülkemizde yeni yeni adı duyulmaya başlanan fakat denemeleri daha öncelerden yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmış, yıllık üretimin 100 tonu geçmediği bir meyve durumunda. Fakat pazar fiyatlarını ve dünyada talep edilen miktarı göz önüne aldığınızda aslında hiç de küçümsenmeyecek hatta Türk Tarımı’nın geleceği için önemli ürünlerden birisi diyebiliriz. Özellikle şeker hastalarının ve kilo problemi olan insanların tükemesi gereken bu meyvenin yakın incelemesini ve yetiştirilme koşullarını inceleyelim isterseniz.
  Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail’de üretimi yapılan altın çilek kısmi olarak Türkiye’de de üretilmeye başlanmıştır. İçerdiği karoten sayesinde yaşlanmayı geciktirici bir etkisi bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandırır ve kan dolaşımını düzenler. C,B1,B2,B3,Karoten gibi vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir.

  Altın çilek, kaliks içerisinde 15-20 gün bozulmadan muhafaza edilebilen (7 ºC de %70 – %80 nem oranında) katma değeri yüksek bir meyvedir. Taze olarak tüketilebildiği gibi reçel,çikolata sosu gibi tüketimi yapılabilmekte ve kozmetik sektöründe ilaç yapımında kullanılmaktadır. Altın çilek iklimimiz açısından oldukça uygun bir bitki. Çünkü yabani formları zaten ülkemizde doğal olarak bulunmaktadır.Bol aromalı, lezzetli ve mayhoş bir tada sahip olan meyveler başlangıçta yeşil daha sonra açık sarı, yenecek olgunluğa ulaştığında ise turuncu renkte iri bir kiraz görünümü alıyor. Bu yüzden de “Yer Kirazı” olarak adlandırılan bir bitkidir.

+ Yorum Gönder