+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Erkek dana fiyatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Erkek dana fiyatları
  erkek danalar kaç para 8 9 aylık olanlar 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dana Fiyatları – Satılık Dana fiyatları

  Dana fiyatları, dananın ırkına, yaşına ve cinsine göre değişebilir. Danaları 4 ila 7 aylık arası baz alarak fiyatlandırmada fayda vardır. Besi sezonunun verimli geçmesi dana fiyatlarını da hareketlendirir.

  Dana fiyatlarının oluşumu besiciliğin karlı olmasına göre değişmektedir. Dana fiyatları arz ve talebe göre değişim göstermektedir.

  Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen kültür ırkı sığırlardan holstein, montofon ve simental dana fiyatları piyasayı şekillendirmektedir.

  Holstein erkek dana fiyatları, holstein damızlıktan çıkarılmış dişi dana fiyatlarından yüksektir.

  Montofon dana fiyatları da aynı holştein dana fiyatları gibi seyreder.

  Simental dana fiyatları olarak erkek dana fiyatları damızlıktan çıkarılmış olan dişi dana fiyatlarından yüksektir.

  Simental dana ile montofon dana kombine sığır ırklarından olması nedeni ile iyi besiye gelirler. Günlük canlı ağırlık artışları iyidir besiciler tarafından en çok tercih edilen besi danaları sırası ile montofon dana, simental dana ve holstein dana olarak sıralanır.

  Güncel olarak angus dana besiciliği de ağırda olsa ülkemize girmiştir. Önümüzdeki yıllarda angus damızlık çiftliklerinden üretilecek angus dana besisi yaygınlaşacaktır. Şu anda angus dana dışarıdan ithal olarak getirilip besiye alınmaktadır.

  Ülkemizde yetiştirilen yerli sığır danaları ve yerli sığırdan doğma melez danalarda kültür ırkı danalar gibi olmasa da yinede belli bir pazarı vardır onlarıda ayrıca değerlendireceğiz.

  Satılık dana fiyatları besi sezonunun karlılık ortamıyla birlikte arz ve talebe göre şekillenmektedir.

  Satılık erkek dana fiyatları ile satılık damızlıktan çıkarılmış dişi dana fiyatları aşağıdaki tabloda güncellenerek devamlı olarak verilecektir.

  Satılık dana fiyatları 4 – 5 aylık olarak ortalama fiyatlarıdır.
+ Yorum Gönder