+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda göz altı morluğunun tedavisi var mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  göz altı morluğunun tedavisi var mı
  göz altı morluğunun tedavisi var mı? 2. Mine
  Devamlı Üye

  Göz Altı Morluğu ve Tedavisi

  Gözaltı morlukları çoğunlukla genetik kökenlidir, yani gözaltı morluğu olan kişilerin genellikle anne ve babalarında da bu vardır. Açık tenlilerde olmakla beraber esmer tenlilerde daha sık rastlanan bir durumdur. Göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması, ya da bu damarlarda yağ torbalanması nedeniyle dolaşımının iyi olmaması gibi nedenlerle görülebilir.

  Ayrıca bu bölgede bulunan ciltte pigmentasyon (koyu renk oluşması) fazlalığından yani cilde rengini veren hücrelerin fazlalığından olan en sık görülen tipidir. Sıklıkla da her ikisi birden yani hem torbalanma hem de aşırı pigmentasyon bulunur. Alt kapakta olduğu gibi sıklıkla kirpiklerden kaşa kadar üst kapağı da kaplar.

  Gözaltı morlukları çevresel koşullardan kolaylıkla etkilenir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, sigara içmek, alkol almak morlukları artırabilir.

  Günümüzde yaygın olarak kullanılan göz çevresi botox uygulamalarının da göz torbalanmasını ve morluğunu artırıcı etkisi vardır.

  Bu morlukların giderilmesi hastadan hastaya değişmekle birlikte düzgün bir tedavi ile giderilebilir. Gözaltında ve göz çevresinde dolaşımı hızlandırıcı, hücreleri yenileyen kozmetik ürünler kullanmak morlukları biraz hafifletebilir ama ciddi bir fayda sağlamaz.

  Gözlerinizi çok yormamaya çalışmak; ya da gözü yoran bir işte çalışıyorsanız ara ara gözlerinizi dinlendirmek bir önlem olabilir.

  Tedavi:
  Piyasada satılan göz altı kremleri bakım losyonları gibi pek çok ürün etki etmez ve genellikle bir fayda sağlamaz.

  Morluklar için en iyi tedavi yöntemi Lazer tedavisi veya basit bir ameliyattır. Hastanın durumuna göre bazen her ikisi birden uygulanarak bunlardan büyük oranda kurtulmak mümkündür.

  Uygulanacak tedavi hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalara sadece lazer bazılarına sadece ameliyat bazılarına da her ikisini birden uygulamak gerekir. Ameliyatla torbalanmaya neden olan yağ dokuları yer değiştirilerek daha düzgün görünüm sağlanır.

  İyileşme 5-7 gün kadar sürer. Sadece lazer yapılan hastalarda bazen birkaç seans tekrarlamak gerekir. Tedavi sırasında hasta kesin olarak güneşten uzak durmalıdır.
+ Yorum Gönder