+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda ornitorenkler ne yer ornitorenk resimleri ornitorenk hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ornitorenkler ne yer ornitorenk resimleri ornitorenk hakkında bilgi
  ornitorenkler ne yer 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  ORNITORENK

  Ördek köstebeği olarak adlandırılan Ornitorenkler'in ilginç özelliklerinden biri dişilerinin 7.5-10.5 m. uzunluğunda, dönemeçli yuvalar kazmalarıdır.

  Hayvan tünelin ucuna bir yuva odacığı kazar ve bu bölmeyi öncelikle ıslak ot ve yapraklarla astarlar.

  Dişi, ot ve yaprak yığınlarını kuyruğu ile taşır.

  Islak otlar yumuşak kabuklu yumurtaların kurumasını engellemeye yarayacaktır.

  Çiftleştikten iki hafta sonra, dişi Ornitorenk yumurtlamak için yuvaya çekilirken, tünele yer yer toprak engeller yapar.

  Kalınlığı 20 cm. kadar olan bu engelleri kuyruğuyla bastırarak sağlamlaştırır. 7 ila 10 gün süren kuluçka döneminde yuvasından ender çıkar; her çıkışında toprak engelleri yeniden yapar. Bu engeller Ornitorenkler için bir savunma aracıdır.


  Ornitorenk nasıl bir hayvandır? Gagası ne işe yarar?

  Ornitorenk veya Platypus (Ornithorhynchus anatinus), ördeğinkine benzeyen bir gagası ve perdeli ayakları olan, kunduz gibi yassı kuyruklu bir omurgalı hayvandır. Memeliler gibi kürklüdür. Sürüngenler gibi yumurtlar, fakat bir memeli gibi yavrularını emzirir. Bu yüzden, evrimsel açıdan sınıflar arası bir geçiş formu olarak tanımlanır.  İlk bakışta ornitorenk gagasının ördek gagasıyla aynı olduğu kanısına kolayca varılabilir. Ancak, ördek gagası sert ve nasırlaşmışken, ornitorenkinki yumuşak ve elastiktir. Ayrıca ornitorenk gagasında bir çok sinir bulunur. Ornitorenk, gagasını çamurda yiyecek bulmak için kullanır. Bir ornitorenk ayda 12500 solucan yiyebilir.+ Yorum Gönder


ornitorenk ne yer,  ornitorenkler ne yer,  ornitorenk hakkında kısa bilgi,  ornitorink ne yer