+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Saç mantarı nedir tadavisi nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Saç mantarı nedir tadavisi nasıldır
  saç mantarı
  favus
  kerion celsi
  pedikülasis
  baktariyel
  saç dökülmesi ve türleri 2. Mine
  Devamlı Üye

  Kafa derimizde görülebilen mantar hastalığı saçlarımız için tehlikelidir, sonucu kelliğe kadar giden mantar hastalığından korunmak veya tedavi etmek için birkaç ipucu.

  Mantar genel olarak ayaklarda türeyen bir hastalık olarak bilinir ancak kafa derisinde de görülebilir ve kellik ile sonuçlanabilen mantar hastalığı, saçlarımız için çok tehlikelidir.

  Neden oluşur peki mantar hastalığı? Kafa derimizde mantar olmaması için neye dikkat etmemiz gerekir? Öncelikle nasıl ayakta ortak kullanılan terlikten bulaşıyorsa mantar, kafa derisinde de ortak kullanılan tarak, fırça ve kesim aletlerinden mantar bulaşabilir. Bu sebeple dikkatli olmamız, mümkünse başkasının tarağını, fırçasını kullanmamaya özen göstermemiz lazım.

  Tedavisi için önce deriyi kükürt merhemi ile ovmamız gerekiyor. Ovduktan sonra temizleyici merhem uygulamak, biklorit sabunu ile deriyi güzelce yıkamamız gerekiyor. Biklorit sabunu ile yıkama işlemi yerine, tendürdiyot ile saçları boyamakta faydalı olacaktır.

  Ayrıca bunları uygulamadan önce bir hekime de danışmanızı öneriyoruz. Belki derinizde mantar sandığınız şey başka bir rahatsızlıktır, ya da belki bu saydığımız maddelere karşı derinizin bir alerjisi vardır.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  saç dökülmesi ve türleri

  Saç Dökülme Türleri
  1- Androgenik alopesia (AGA)
  Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androgenetik alopesidir. Diğer adıyla erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinir. Tüm dünyada (erkekler %90-95 ve kadınlarda %50) en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir.

  a- Androgenetik dökülmenin sebebi

  Androgenetik alopesia genellikle ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan genetik olarak da yatkın olan kişilerde ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonrada tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Tüm saçlı deriyi kaplayabileceği gibi, büyük sıklıkla şakaklar ve ense bölgesini etkilemez. Buna neden olan Dihidrotestosteron (kötü testosteron) adlı hormondur. DHT bir androgen hormon olan ve erkeklik hormonu olarak bilinen testosterondan oluşur. Testosteronun saç foliküllerine zararlı bir etkisi yoktur. Saç dökülmesi testosteron hormonunun 5 alfa redüktaz enzimi tarafından daha aktif olan Dihidrotestesterona (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

  b- Androgenetik dökülmenin mekanizması
  Saçlı deride iki tür kıl folikülü bulunmaktadır. Tepe bölgesindeki saç folikülleri andogenlerden etkilenir. Ensedeki ve yanlardaki saç folikülleri androgen hormonlarından etkilenmezler. Testosteron 5 alfa redüktaz enziminin Tip I ve Tip II izoformlarının etkisiyle DHT'ye dönüşür. DHT saç folikülleri üzerindeki reseptörlere bağlanarak bir dizi metabolik olay başlatır. Anagen evre kısalır, telogen evreye geçiş hızlanır, folikülde daralma meydana gelir, kalın saçlar tüysüleşir Bu olayların sonucunda saç dökülmesi ortaya çıkar. Genetik yapı, hormonlar ve yaşlılık Erkek tipi saç dökülmesi üzerine etkili faktörlerdendir.

  c- erkek ve kadın arasındaki fark
  Androgenetik saç dökülmesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyen ortak bir sorundur. Ancak erkeklerde kadınlardan çok daha sık görülür. Erkelerin %90-95 'inde görülürken kadınların %50 'sinde görülmektedir.

  2-Telogen effluvium
  Telogen effluvium uzun süren bir periyod boyunca saçın yaygın olarak incelmesi ve dökülmesidir. Genellikle bir kaç ay öncesinde neden olabilecek bir dış etmen olabilir. Çoğu zaman bu tarz saç dökülmelerine neden olabilecek etmenlerle hayatımız boyunca hepimiz karşı karşıya gelmekteyiz. Bazen gribal enfeksiyon ve üzüntü bile saçlarımızın dökülmesine neden olabilir.

  3-Alopesi Areata
  Alopesi Areata (saç kıran), nedeni henüz tıpta belirlenememiş olan, vücudun kendi savunma mekanizması ile ilgili sorunlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Hastalığın genetik bilgilerle ilintisi olduğu ispat edilmiş olmasına rağmen ilk yamanın oluşmasına sebep olan ateşleyici etkenin vücuda giren bir virüs mü yoksa savunma mekanizmasına bağlı bir bozukluk mu olduğu henüz aydınlatılamamıştır. Vücut saç foliküllerini tanımaz ve onlara saldırır. Hastalarsa hastalık nedenini sıklıkla stres ve kaygıya bağlarlar. Hastalık, ani olarak saç derisinde hiç iz bırakmadan ve birden bire vücudun verdiği bir sinyalle, saç hücrelerindeki aktivitelerin durmasına bağlı saçsız kalan yamalar ( 2-3 cm çapında madeni para büyüklüğünde) şeklinde başlar. Hastalık, eğer bütün saç derisindeki saçların kaybına yol açmış ise Areata totalis, bütün vücuda yayılmış ise Areata universalis adını alır.

  4-Difüz Alopesi
  Kafa derisinin her tarafında yayılmış vaziyette dökülme olur. Difüz Alopesi, çeşitli ateşli hastalıklar (anjin, tifo veya frengi), enfeksiyonlar, ilaçlar, hormonlar, hamilelik gibi pek çok nedenle meydana gelebilir. Hastalık saç derisinin geneline hakim olduğu için ileri evrelere dek fark edilmeyebilir. Genellikle Telogen effluvium ile seyreder.

  5-Anagen effluvium
  Anajen effluvium radyasyona veya bazı kimyasal maddelere temas sonrası meydana gelen ani saç dökülmesine verilen addır. Bu tip saç dökülmesi en çok kanser hastalarına uygulanan kemoterapi veya radyoterapilerden sonra görülmektedir. Bu vakalarda saç kökleri dinlenme evrelerini atlar ve maruziyeti takiben 1-3 hafta içinde ani saç dökülmesi meydana gelir. Kemoterapinin neden olduğu anagen effluvium çoğunlukla geri dönüşümlüdür. Ancak radyoterapi kaynaklı saç dökülmelerinde geri dönüşüm hemen hemen imkansızdır.

  6- İlaca bağlı saç dökülmesi
  Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, yüksek A vitamini kullanımı, bazı retinoidler ve bazı doğum kontrol hapları saç dökülmelerine sebep olabilir. Bu dökülmeler genellikle ilaç kullanımının son bulmasıyla saç dökülmesi de sonlanır.

  7-Stres ve saç dökülmesi
  Başlı başına stres de genel saç dökülmelerine sebep olur. Kişi psikolojik sıkıntılarını kişisel ya da ailesel sorunlarını bir dermatolojik problem halinde yansıtabilmektedir. Saç dökülmesi ve stres arasında iki çeşit ilişki söz konusudur: Birinci ilişki nörotik bir ruhsal yapının desteklediği görünürde organik bir neden olmaksızın stresin körüklediği saç dökülmeleri oluşabilir. Bunun altında yatan esas olay psiko-nöroendokrin sistem ile immun sistem arasındaki karmaşık etkileşmedir. İkinci ilişki ise saç dökülmesi sonucu oluşan görünüme karşı kişinin geliştirdiği psikolojik reaksiyonlardır. Saç dökülmesi kişide vücut imajını zedeleyecek bireysel, psikolojik bozukluklara ve hatta psikososyal olumsuzluklara yol açabilmektedir. Çözümlenmeyen psikolojik baskılar kılcal damarların daralmasına sebep olarak kan dolaşımını yavaşlatır. Beslenemeyen saç hücreleri de buna bağlı olarak aktivitelerini yavaşlatır ve saç dökülmeye başlar. Saçı dökülen insanlarda yapılan çeşitli psikolojik ölçümler benlik duygusu, vücut imajı, öz saygı, kendine güven gibi duyguları etkilediği ortaya çıkmıştır.

  8- Yanlış uygulamalar
  Saça uygulanan kimyasal maddeler ve kozmetik ürünler saç ve saçlı deride istenilmeyen ve kalıcı olabilen hasarlara yol açabilir.

  - Saçı temizlemek için kullanılan şampuanlar: Piyasada var olan birçok şampuan türü farklı şekillerde formüle edilir ve ticari olarak normal, kuru, yağlı, harap olmuş saçlar ve boyalı saçlar için formüle edilmiş olarak satılırlar. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar eğer günlük olarak kullanılırsa saçta kurumaya yol açarlar. Bazı ürünlerin içindeki maddeler saçlı deride irritasyon veya alerjik dermatite neden olabilir. Ayrıca ikisi ( krem şampuan) bir arada olan ürünler saçlara zarar verebilir.

  - Saç Boyaları: Tedrici renklendirme yapan saç boyalarının kontak dermatit yapma özelliği azdır ancak sert, kırılgan, cansız saça neden olduklarından zararlı olabilirler. Saçın aminoasit bağlarına zarar verirler. Ayrıca saçta kalan metal artıkları kalıcı boya ve perma solüsyonunun uygulamasını zorlaştırır. Böyle bir uygulamada yapılırsa saçın kırılmasına neden olur. Kalıcı boyalar saç şaftına oldukça zarar veren bu işlem sonucunda saç gövdesinden ağırlık kaybı olur ve böylece saç zayıflar ve kırılabilir hale gelir.

  -Saçı şekillendirmek için, saçın taranması, fırçalanması, jel, sprey, köpük sürülmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Saçın arka bölgeye sıkı bir şekilde toplanması ya da kıvırarak saçın düzleştirme çabası ile sıkça taranması saç dökülmesine neden olabilir.

  -Masaj yapılması, saçı şekillendiren sprey, jel, parlatıcı gibi maddelerin aşırı kullanımı saç şaftında şişliklere yol açan ve boncuk saç diye tanımlanan bir durum yaratabilir.

  -Sıklıkla kadınlarda, saçları sıkıca bağlama ve benzeri uygulamalar da saç dökülmesine neden olabilir.
 4. Mine
  Devamlı Üye
  FAVUS


  FAVUS: Halk arasında “Kel” adıyla bilinen bu hastalığa “Trikofiton şönlayn” adlı mantar neden olmaktadır. Trikofiton şönlayn önce kü folikülünün ağzına yerleşir ve burada küçük, ortası çukur parazitin miçelyumun yaptığı bir lezyon oluşur. Daha sonra mantar, saçın içine girer ve saça soluk-kül rengi bir görünüm verir. Bu saçlar kolayca kopartabilirler. Mantar daha sonra epidermisin derin bölgelerine işleyerek, deriyi atrofik bir duruma sokar. Atrofiye uğrayan bu deri bölgelerinde zamanla nedbe dokusu gelişir. Tedavi görmeyip, nedbe dokusu gelişecek kadar uzamış olaylarda nedbe dokusu gelişen alopesi alanlarında artık saç çıkmaz. Griseofulvin, fayus hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçtır. Önleyici ve öteki önlemler trikofitide olduğu gibidir..

 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Saç derisinde oluşan hastalıklar nelerdir

  Saç Hastalıkları; Saçla ilgili birçok hastalıklar vardır. Bunlar doğrudan doğruya saçlara ait mikroplu bir takım hastalıklar olabildiği gibi, vücudun bütününü ilgilendiren birtakım hastalıklar da saçlar üzerinde zararlı etkiler yapabilir. Bu arada, vücudun bakımına, beslenişine bağlı olan açlık, vitaminsizlik gibi haller, şeker hastalığı gibi bünye bozuklukları saçlara zarar verebilir.

  Başlıca saç hastalıkları şunlardır:

  Saç Dökülmesi. — Normal dökülmeler dışında bazen dökülen saçın yerine yeniden saç gelmez. Mantarlar sınıfından olan birtakım mikropların yaptıkları deri ve saç hastalıklarında saçların kökünü mikroplar harap eder; onun için, bir daha saç çıkmaz, «kel hastalığı» bunlardandır.

  Saçkıran (Pelât) Hastalığı. — Bir deri hastalığıdır. Saçlar yer yer plâklar halinde dökülür, derinin o bölgesi çıplak kalır. Bu mikroplu bir hastalık değildir, hastanın sinir ve ruh sarsıntılarıyla ilgilidir. Bazen büyük bir sıkıntıdan sonra olur. Uygun bir tedaviyle yeniden saç çıkabilir.

  Kepek (Sebore) Hastalığı. — Bu da bir deri hastalığıdır. Mikroplardan ileri geldiği söylenilmişse de ispat edilememiştir. Bünyeyle, kalıtımla ilgilidir. En çok erkeklerde olur. Bu hastalıkta başın derisi pul pul kabarır.

  Kellik. — Bir hastalık değildir, yaştan ileri gelir. Yaş ilerleyince saçlar, çoğunlukla başın tepesinden dökülmeye başlar. Zamanla tepe çırçıplak kalır. Dökülen saçların yerine yenisi çıkmaz, çünkü kıl kökleri harap olmuştur. Kellik yalnız erkeklerde olur.


+ Yorum Gönder


saç mantarı,  saçta mantar,  saç mantarı nedir,  saç derisinde mantar,  sac mantari,  saç mantarı nasıl olur