+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Tüp bebekte devlet destegi için 3 yıl şartı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tüp bebekte devlet destegi için 3 yıl şartı
  MerhabaTüp bebekte devlet destegi için 3 yıl şartı kalktımı.Devlet destegi olursa nekadar ödeniyor 2. Mine
  Devamlı Üye

  Tüp bebek için devletten yararlanma şartları

  Tüp bebek tedavisinde devlet yardımından yararlanabilmek için 01.10.2008 tarihinden geçerli olmak üzere yeni kriterler belirlendi. Bu şartların bilinmesi tahmin ediyorum, birçok kişinin işini kolaylaştıracaktır. Nedir bu şartlar?

  1- Evli olmakla birlikte eşlerden herhangi birinin evlat edinilmiş çocukları hariç soy bağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması koşulu var.

  Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz; devlet ikinci çocuk için yardım yapmıyor. Üzerinize kayıtlı bir çocuk olmaması gerekiyor. Tedaviyle çocuğunuz oldu ve siz ikincisini istiyorsunuz. Devlet buna destek olmuyor. Başka bir örnek vermek gerekirse; evlendiniz ve bir çocuğunuz oldu. Daha sonra eşinizden ayrıldınız veya vefat etti ve siz de yeni biriyle evlendiniz. Bu eşinizden de çocuğunuz olmuyor. Bu durumda da devletten yararlanma şansınız yok, çünkü üzerinize kayıtlı bir çocuk var. Bu durumda çocuğunuz olmadığını belirlemek için rapor çıkaran üniteler sizden "vukuatlı nüfus cüzdan örneği" isteyeceklerdir. Nüfus dairelerinden çıkarıldığını hatırlatmak isterim. Bu arada yukarıdaki ifadeden resmi nikâhın zorunlu olduğunu sanırım anlamışsınızdır.

  2- 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

  Bu çok önemli bir engel. Burada söz konusu olan kadın yaşı tabii 15 Şubat 1986 doğumlu olduğunuzu farz edelim. Bu tarihe 23 yıl ilave ederseniz 15 Şubat 2009 olur. Bu tarihten önce tüp bebek veya aşılama tedavisine başlamak, yani devletten yararlanmak mümkün değil. Şimdi de 15 Şubat 1970 doğumlu olduğunuzu farz edelim. Bu tarihe 39 yıl ilave ederseniz 15 Şubat 2009 olur. Bu tarihten sonra yine devletten yararlanamıyorsunuz, çünkü 40 yaşından gün almış oluyorsunuz. Kısacası 23 yaşından küçükseniz veya 40 yaşından gün aldıysanız devletten yararlanırım hevesine lütfen kapılmayın.

  3- En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması gerekiyor.

  Yukarıdaki şartları yerine getiriyor olsanız da eğer 5 yıldır GSK'lı değilseniz veya 900 iş günü prim ödemediyseniz yine aşılama veya tüp bebek tedavisi için yardım alamıyorsunuz. Bu madde ile sanırım 6 ay prim ödeyip hemen yararlanmak isteyenlere önlem alınmış. Hasta başvurularını azaltan önemli bir madde olarak herkesi çok zorluyor.

  4- Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi gerekiyor.

  İşte en tartışmalı madde bu. Kanunu belirleyenler esasında başka tedavi yöntemleriyle gebe kalınamadığının sağlık kurullarınca belgelendirilmesini istiyor. Üç yıl içerisinde derken ne ifade edildiği açık değil. Mesela iki yıllık evlisiniz ve çocuğunuz olmadı. 3 kez aşılama yapıldı, yine gebelik olmadı. Bu durumda tüp bebek tedavisine geçilmesi gerekir değil mi? Hayır, öyle olmuyor. SGK bunu 3 yıllık evli olmak şartı olarak algılıyor ve tedaviyi karşılamıyor. Bütün şartları yerine getiriyorsunuz, diğer tedavilerle gebe de kalamadınız. Evlilik sürenizin 3 yılı doldurmasını bekliyoruz. Anlamak mümkün değil. Daha çarpıcı örnekler de var. Erkeğin hiç spermi yok, yani gebelik şansı sıfır. Bu çift için uygun tek tedavi testislerden sperm alınarak tüp bebek denemek. Biz ne yapıyoruz? 3 yıllık evlilik süresinin dolmasını bekliyoruz. Kanunun hiçbir yerinde böyle bir ifade yokken SGK birimleri bunu nasıl yorumluyor emin olun kimse anlayamıyor. Tüp bebek merkezleri maalesef bu yoruma göre hareket etmek zorunda kalıyor. Umarım bu köşeden sesimizi duyarlar da en azından bu yorumu kaldırırlar diye umut ediyorum.

  Daha önceki yönetmelikte ön tedavi şartı olarak 3 kez aşılama (günlük iğnelerle yumurtalıklar uyarıldıktan sonra) gerektiği belirtilmişti. Yeni kriterlerde bu da belirlenmemiş. Yani ilgili kurumların "Hasta diğer tedavi yöntemleriyle gebe kalamadı, bu hastaya tüp bebek gerekir." diye rapor çıkartırken neyi kıstas alacakları belli değil. Sadece bildiğimiz devletin iki aşılama için tedavi giderlerini karşıladığı. Gerekli iğneleri iki deneme için karşılıyor. Bu durumda kanun, tüp bebeğe geçmek için daha önceden en az iki kez aşılama yapılması gerektiği şeklinde yorumlanıyor. (Tabii aşılama, açıklanamayan infertilite veya hafif erkek faktörü olgularında yapılıyor veya böyle bir şart aranıyor. Tüpleri tıkalı bir hastada, mevcut duruma nasıl tanı konulduğunun belgelendirilmesi yeterli.)

  Yukarıda saymaya çalıştığım bu şartları yerine getiriyorsanız devletten yararlanma şansınız var. Daha önce 3 deneme için destek veren devlet, bunu da yeni kanunla ikiye indirmiş durumda. İmkanlarınız sınırlıysa ve devletten yararlanmayı umuyorsanız bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin ve tüp bebek merkezlerine öyle başvurun.

  Hevesle başvuru yapıp, şartları öğrenince hevesi kursağında kalan ve büyük hayal kırıklığı yaşayan birçok çiftle karşılaştığım için bu şartları yazmanın uygun olacağını düşündüm. Umarım her şey gönlünüzce olur.
+ Yorum Gönder


tüp bebek yaptırma şartları,  devletin karşıladığı tüp bebek merkezleri,  tüp bebek yapma şartları,  tüp bebek yaptırmanın şartları,  tüp bebek devlet yardımı 2011,  aşılamada devlet ödeneği