+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda ninni nedir ve yararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ninni nedir ve yararları
  lütfen bulun yazmam lazım.. 2. Dangerus
  Yeni Üye

  E BebeĞİm Eee E Nİnnİler Faydalari

  Araştırmalar, bebeğin doğumundan hemen sonraki erken dönemlerden başlamak üzere görüp duyduğu tüm olayların, ileriki dönemlerde kendi görüş ve konuşma yeteneği üzerinde derin bir etki bıraktığını göstermektedir. Öğrenme yeteneği, 3 -10 yaşları arasında en üst seviyelere ulaşır ve ömür boyu devam eder. İlk on yıl boyunca müzik, dil ve ömür boyu sürecek diğer yetenekler öğrenilmektedir. İşte bu sürecin hemen başında annesinden işittiği ninniler bu sihirli kapının anahtarı olarak ortada durmaktadır.

  Ninniyi müzik formları içerisinde gördüğümüze göre, ninni için “temel (basit) ifadelerin katılımı ile bir nevi şarkı söyleme yollu terapidir” diyebiliriz (insan sesi burada “aktif-üretici”, bir ses çıkarıcı işlevindedir). Çocukluğun ilk dönemlerinde ninni, masal ve sevgiden yoksun kalan çocukların, bu anlamda dikkate alınması gerekmektedir. Bu çocuklar hayal gücünden yoksun, konuşmada beceriksiz, zayıf ifadeli ve oyun yeteneklerinde sınırlıdırlar. Elbette ninnideki sözler de çok önemli yer tutmaktadır. Doktor ve psikologlardan oluşan heyet tarafından belirlenmek kaydıyla, ninni bir terapi yöntemi olarak uygulanabilmektedir.

  Ninnide, anne ve çocuk etkileşim içerisindedir. Çocuğunuza ninni söylediğinizde, çocuklar ilişkilerinde duygusal olduklarından, bu sesle sevgiyi öğreneceklerdir. Bebeğinize gülümseyin, onunla konuşur gibi ona dokunarak ninni söyleyin. İhmal edilen bebeklerin beyinlerinin tüm bölgeleri gelişmesini tamamlayamazlar. Ayrıca özellikle ona dokunmakla beynindeki büyüme hormonu salgılanmasını arttırırsınız. Günde üç kez on beşer dakikalık hafif masajlar yapın. Ninni söylerken cildinizin birbirinize temasını sağlayın.

  Siz ninninizi söylerken bebeğinizin çıkardığı seslere, yüz ifadelerine ve hareketlerine karşı duyarlı olun. Bebekler kendilerini ifade etmek için kelimeleri kullanamazlar; kendilerini çıkardıkları sesler, yüz ifadeleri ve hareketleriyle ifade ederler. Bunlara karşı duyarlı olup istedikleri yanıtları verdiğiniz takdirde size güvenleri artacaktır. Ağladığında rahatının kaçtığını, acıktığını anlayıp onu doyurun, güldüğünde oyun istediğini anlayıp onunla oynayın. Ninnilerin bebeğinizi nasıl etkilediğini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Ninniler öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için faydalıdır.
  • Çocuğun algılama yeteneğinin geliştirilmesinde faydalıdır.
  • Çocuğun dikkat toplama yeteneğinin geliştirilmesinde yardımcıdır.
  • Aşırı hareketli (hiperaktif) çocukların dengelenmesinde önemli bir rol oynayabilir.
  • Çevresiyle iletişim zorluğu çeken çocukların olumlu ilişkiler kurabilmelerine yardımcı olabilir.
  • Çocuğun başkalarıyla daha iyi geçinmesine ve sosyal davranışlar geliştirebilmesine yardımcı olur.
  • Çocuğun çevresine adapte olmasına yardım eder. (Daha ana kucağındayken, ninnilerin söylendiği yöne dönerek çocuklar bunu ispatlamışlardır).
  • Çocuğun rahatlamasını ve gerginlikten kurtulmasını sağlar.
  • Çocuğa korunma duygusunu yaşatacak bir ortam sağlar. Çocuk ileriki yaşlarında da bu sürecin faydasını görür.
  • Çocuğa bir yere ait olduğunu ve önemsendiğini hissettirir.
  • Özellikle baskı ve korku içinde olan çocuğun, kendi kişiliğini yaşamasında ve bunu güçlendirmesinde fayda teşkil eder.
  • Çocuğun kendi bağımsızlığını hissetmesinde ninniler başlangıçtır
  • Kişisel veya bireysel duyguların fark edilmesinde faydalıdır (Anne-çocuk ilişkisi bazında).
  • Çocuğun kendisini ve başkasını doğru algılayabilmesini sağlar.
  • Bebeklikleri ninnilerle geçmiş çocuklarda, özellikle eğitim, güçlü bir kişilik geliştirilmesi ve bazı sosyal davranışların geliştirilmesi daha kolay olabilmektedir.
  • Özellikle dağınık ve dengesiz davranan çocukların, kendilerini bir düzene sokmalarında faydalıdır.
  • Çocuğun estetik olayları yaşama duygusunu geliştirmesine yardımcı olur.

  Bebeğinizle konuşun, hikayeler okuyun, şarkılar söyleyin. Bebeğiniz söylediklerinizin anlamını bilmese bile bu, konuşma ve dil öğrenme kapasitesini arttıracaktır. Araştırmalara göre bebeğiyle sık sık konuşan annelerin bebekleri iki yaşına geldiğinde, bebekleri ile seyrek konuşan annelerin bebeklerine oranla üç yüz kelime daha fazla bilmektedirler. Okuma yetenekleri de gelişmektedir. Çocuğunuza resimli kitaplar okumanız ve ona resimlerde gördüklerini sormanız onun beyin gelişimine olumlu etki yapacaktır. Örneğin, altı yaşındaki bir çocuğun sözcük hazinesinde yaklaşık bin üç yüz kelime vardır. Ancak bu iyi bir çevresel etkileşim ve iyi beslenmeye bağlıdır.”
 3. ERENEKREM
  Yeni Üye
  çok doğru tebrik ediyorum
+ Yorum Gönder


ninni nedir,  ninni yararları ,  ninninin yararları nelerdir,  ninnilerin yararları nelerdir,  ninninin faydaları,  ninninin yararları