+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda ışığın yayılması nasıl olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ışığın yayılması nasıl olur
  ışığın yayılması 2. Mine
  Devamlı Üye

  Işık nasıl yayılır

  ışık elektromanyetik dalga şeklinde yayılır. yani elektirk ve manyetik alanların etkileşmesiyle yayılıyor. hemde dalga hemde tanecik özelliği göstermektedir.ayrıntılı bilgi için onlinefiziğe bakabilirsiniz.

  Işık, düz dalgalar halinde yayılan elektromanyetik dalgalara verilen addır. 380-780 nm. dalga boyları arası dalgaboyu gözle görülebilir ancak bilimsel terminolojide gözle görünmeyen dalga boylarına da ışık denilebilir. Işığın özellikleri, radyo dalgalarından gamma ışınlarına kadar gidebilen, elektromanyetik dalganın boyuna göre değişir.Işığın, ve tüm diğer elektromanyetik dalgaların temel olarak üç özelliği vardır:Frekans: Dalgaboyu ile ters orantılıdır, insan gözü bu özelliği renk olarak algılar.Şiddet: Genlik olarak da geçer, insan gözü tarafından parlaklık olarak algılanır.Polarite: Titreşim açısıdır, normal şartlarda insan gözü tarafından algılanmaz.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Işık nedir nasıl yayılır

  Işık Nedir?

  Işığın farklı ortamlardaki davranışlarını inceleyen fiziğin bölümüne optik denir. Işık saydam ortamlarda yayılır. Işık foton denilen taneciklerden oluşur. Fotonların belirli bir dalga boyu vardır. Bazı fiziksel olaylarda tanecik, bazılarında dalga karakter özelliği gösterir. Işığın boşluktaki yayılma hızı sabit ve saniyede 300,000 km’dir. Belirli enerjileri vardır.

  Işık Nasıl Yayılır?
  Işık kaynaklarından yayılan ışınlar türdeş ortam içerisinde doğrular boyunca ilerler. Işığın ilerlemesi için ortama ihtiyaç yoktur. Işık türdeş saydam ortam içerisinde sabit hızla yayılır ve ışık hızı ortama göre değişir.

+ Yorum Gönder


ışığın yayılması,  ışığın yayılması nasıl olur,  ışık yayılması,  işiğin yayilmasi,  ışıgın yayılması,  ışık nasıl yayılır slayt