+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda abdülhamidin kurtlarla dansı kitap özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  abdülhamidin kurtlarla dansı kitap özeti
  abdülhamidin kurtlarla dansı kitap özeti lazım acilllllllllllllll 2. Mine
  Devamlı Üye

  Araştırmacı-yazar Mustafa Armağan, “Kızıl Sultan” olarak da adlandırılan Osmanlı Padişahı Abdülhamid hakkında yaptığı araştırmaları anlatıyor kitabında. 335 sayfadan oluşan kitap Ufuk Kitapları tarafından yayınlandı. Kitap hakkındaki genel görüşler yeteri kadar objektif olmadığı yönünde. Yazar kitabında Abdülhamit’e övgüler yağdırıyor, hakkındaki iddiaları yanıtlamaya çalışıyor.

  Kitabın Bölümleri:
  Abdülhamid’i Anlamak
  Şahsiyeti
  Kurtlarla Dans
  Bir Proje Adamı
  Babalar ve Oğullar

  Kitabın Arka Kapağı:
  Sultan 2. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı “kurtlar”la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam’ın mirasının paylaşılması konusu 1850′lerde gündeme gelmişti. 1878′de Rusya karşısındaki darbe yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye’de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz’e yapıldı darbe, sonra 5. Murad’a. Sanıldı ki, Osmanlı’nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, ‘Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız’ demişti.

  Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişyi ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale’den Sina çölüme kadar emperyalizme karşı Akif’in deyişiyle ‘kıta kapma’ oyunu oynayacaktı.

  “Kızıl Sultan” demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı’nın paylaşımını pahalıya getirmişti. Avrupa’ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa’nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.

  Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan’ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan’ın kurtlarla dansı.. Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini siz de fark edeceksiniz…

  Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı(Mustafa Armağan) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları
  Mehmed Akif, Birinci Dünya Harbi’nde Âsım’ın neslinin “kıt’a kapma oyunu” oynadıklarından söz eder. Bu gençlerin kimi Galiçya’da, kimi Sina çölünde, kimi Kafkaslarda, kimi de Çanakkale’de emperyalizme karşı çağları alt üst eden bir mücadele veriyorlardı. Bugün de eğitim neferlerimiz aynı rolü oynamıyorlar mı? İnsanlığa bu defa Yunus’un gönüllerine ektiği güzellikleri demetleyip sunmuyorlar mı? Bu çağın vebasına inançlarından derledikleri güzellikleri derman olarak sürmüyorlar mı? Ve en önemlisi de, “Bizden adam çıkmaz” hurafesinin çatısını çatır çatır yıkmıyorlar mı? Bu bir “Sonsuzluk Kervanı” dostlar! Dün Tarık b. Ziyad’ın kutlu askerleri bu vazifeyi üstlenmişlerdi, bugün ise eğitim gönüllüleri. Dün Abdülhamid Han bu kervanın bir halkası olmuştu, bugün vazife bizim omuzlarımızda. Abdülhamid’in dansı devam ediyor dostlar Kurtlarla, yani insanlığın düşmanlarıyla insanlığın dostlarının ezelî mücadelesi
+ Yorum Gönder


abdülhamidin kurtlarla dansı özeti,  abdülhamidin kurtlarla dansı kitap özeti,  abdülhamidin kurtlarla dansı özet,  abdülhamit kurtlarla dans özeti,  abdülhamidin kurtlarla dansı kitabının özeti,  abdülhamid in kurtlarla dansı kitap özeti