+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda kınık ilçesininin tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kınık ilçesininin tanıtımı
  kınık ilçesininin tanıtım mesajını aradım ama buladım nasıl yardımcı olabilirsiniz?? 2. Mine
  Devamlı Üye

  Kınık, İzmir

  Kınık, İzmir'in 120 km kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. Kuzeyinde ve batısında Bergama; doğusunda ve güneyinde Manisa ile çevrelenir. İlçe Madra ve Yunt dağları arasında yer almaktadır.

  İlçenin yüzölçümü 436 km²’dir. 2 beldesi (Poyracık ve Yayakent) ve 29 köyü bulunmaktadır. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı’na göre toplam nüfusu 32.109’dur. Bu nüfusun 13.136’sı merkezde, 18.978’i belde ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçede 38 ilköğretim okulu, 4 orta öğretim kurumu bulunmakta; 4289 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 255 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede, 3 Sağlık ocağı, 9 Sağlık Evi, 1 Ana Çocuk Sağlığı hizmet vermektedir.

  İlçenin ekonomik yapısı tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.

  İlçe adını Oğuz Türkleri'nin Bozoklar kolundan Denizhan'ın oğlu Kınık boyundan alır. Türkmen aşireti adıdır. 1306 yılında Karesi Beyliği ile Türk dönemi başlamış, 1345 tarihinden sonra Orhan Gazi zamanında Osmanlı yönetimine girmiştir. Osmanlı yönetimine girene kadar alevi türkmen geleneğini sürdürmüşlerdir. Halen Anadolu'nun bir çok noktasında asimile olmadan aynı geleneği sürdüren Kınık boyu mevcuttur. İlçede Yıldırım Beyazıt Camii, İbrahim Ağazede Camii ve altı kemerli Su Kemeri önemli yapılardır.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  kınık ilçesi izmir resimleri

  kınık ilçesininin tanıtımı1.jpgk-n-k-il-esininin-tan-t-m-2.jpg
+ Yorum Gönder