+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Foto üzerine yazı yazmak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Foto üzerine yazı yazmak
  Fotoğraf üzerine yazıyı nasıl yazabilirim? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Fotoğrafa Çerçeve Ve Yazı Eklemek

  merhaba. hamsiköy abimizin isteği üzerine kısaca şu işi anlatayım. fotoğrafı photoshop'da açtıktan sonra istediğiniz düzenlemeleri yapıp bitirin ilk önce.daha sonra layers tablosunda (varsa) background isimli layer üzerine çift tıklayın. okey tuşuna basın. bu yolla layer'ın kilidini kaldırmış oluyoruz. bu kilidi kaldırmadığımızda çerçeve üzerinde oynama yapmak zor oluyor. sonra image menüsünden canvas size'a tıklayın. oradan relative seçeneği işaretli olsun. şimdi fotoğrafı enine ve boyuna ne kadar büyüteceğinize karar verin. bunu deneme yanılma yoluyla seçebilirsiniz. fotoğrafın ne tarafa doğru büyütüleceğini de orada aşağıdaki karelerden seçebilirsiniz. okey tuşuna bastığınızda sizin istediğiniz ölcü veya oranda büyütülmüş olacak fotoğrafınız.

  /ben genelde 10 percent kullanıyorum (%10)/

  sonra yine layers tablosundan new layer tuşuyla yeni bir layer oluşturun. bunu en alta sürükleyin. renk skalasından renginizi seçtikten sonra paint bucket tool[g tuşu] layerınızı boyayın. layer tablosundan daha önce düzenlediğimiz fotoğrafın olduğu layer'ın küçük resmi üzerine çift tıklayın, oradan bir pencere açılacak. burada en altta stroke diye bir seçenek var. o seçeneğin üzerine tıklayın, çerçeve eklenecek fotoğrafınıza. seçeneklerden boyutunu rengini ayarlayabilirsiniz.

  şimdi çerçevemiz de bitmiş oldu.

  text tool[t tuşu] ile yazıyı yazmak istediğiniz yere tıklayın. yazınızı yazın, options çubuğundan fontu boyutu keyfinize göre seçin. sonra move tool[v tuşu] ile dilediğiniz gibi hareket ettirip yerleştirebilirsiniz. eğer istediğiniz boyutta font boyutu bulamadıysanız ctrl+t (edit -> free transform) ile yazınızı boyutlandırabilirsiniz.

  yazıyı da ekledik mi? evet bitti..

  şimdi file save for web veya save as seçenekleriyle kaydedebilirsiniz.

  geçmiş olsun
+ Yorum Gönder