+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Muhasebede Sevk Irsaliyesi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Muhasebede Sevk Irsaliyesi Nedir
  muhasebede sevk irsaliyesi nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Sevk Irsaliyesi Hakkında Bilgi

  Sevk irsaliyesi ticari bir malın bir yerden diğer bir yere taşınması sırasında taşınan malın cinsini ve miktarını gösteren bir belgedir.

  Satılan mal alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşınıyor veya taşıtılıyorsa sevk irsaliyesini satıcı düzenler. Malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde sevk irsaliyesini alıcı düzenler. Ancak alıcı ve satıcının bu konuda anlaşmaları halinde sevk irsaliyesi satıcı tarafından da düzenlenebilir. Bu durumda alıcı tarafından ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmez.

  Malın bir mükellefin birden çok iş yeri ile şubeleri arasında taşındığı veya satılmak üzere bir komisyoncu veya diğer bir aracıya gönderildiği hallerde de malı gönderen sevk irsaliyesi düzenlenmek zorundadır.

  Yukarıdaki şekilde; alıcı satıcı veya malı gönderen tarafından düzenlenmesi gereken sevk irsaliyesinin tarihi ile irsaliye numarasının faturaya kaydedilmesi zorunludur.

  En az 3 suret olarak düzenlenecek sevk irsaliyesinin 2 sureti malı taşıyan taşıtta bulundurulur. Yoklama ve denetim sırasında 2 suret de yetkili mumurlara ibraz edilir.
+ Yorum Gönder