+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Muhasebede Satış Faturası Kaydı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Muhasebede Satış Faturası Kaydı Nedir
  muhasebede satış faturası kaydı nedir kısaca 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  SATIŞ FATURASI İŞLEME  İşletmenin asıl faaliyet konusu ile ilgili müşterilerine kestiği faturalara satış faturası denir. Satış faturası açık satış faturası ve kapalı satış faturası olmak üzere uygulamada iki kısımda incelenir.

  Fatura bedelinin müşteri tarafından faturanın kesildiği tarihten itibaren ödenmesi durumunda düzenlenen faturalara Kapalı Satış Faturası, fatura bedelinin müşteri tarafandan faturanın kesildiği tarihte ödenmeyip ileriki bir tarihte ödenecek olması durumunda düzenlenen faturalara da Açık Satış Faturası düzenlenir.

  Kapalı satış faturasında müşteri , mal bedelini ödediği için satıcı faturanın alt kısmına kaşe basar ve imzasını atar. Fatura, en az iki nüsha düzenlenmiş ise faturanın aslı müşteriye verilir, ikinci nüsha satıcıda kalır.

  Açık satış faturasında müşteri, mal bedelini daha sonra ödeyeceği için satıcı faturanın üst kısmına kaşe basar ve imzasını atar. Fatura, en az iki nüsha düzenlenmiş ise faturanın aslı müşteriye verilir, ikinci nüsha satıcıda kalır.

  Ticari belgelerin en az kaç nüsha düzenleneceği vergi usul kanununda yer almıştır. En az sınır belirlenmesine rağmen üst sınır satıcıya bırakılmıştır. Örneğin bir fatura en az 2 nüsha düzenlenir, isteğe ve ihtiyaca göre, 3-5 nüsha da düzenlenebilir.
+ Yorum Gönder