+ Yorum Gönder
Meslek Rehberi ve Muhasebe Forumunda Kdv nedir kimlerden alınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Kdv nedir kimlerden alınır
  Kdv nedir kimlerden alınır


  Kdv'ye açıklamadan önce vergi nedir önce bir ona bakalım. Vergi; Devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük olarak tanımlanmaktadır. Vergiyi anladıysak şimdide bir vergi çeşidi olan kdv nin ne olduğuna bir bakalım.
  Kısa adı Kdv olan Katma değer vergisi Ülkemizde yapılan mal ve hizmet teslimlerinde, mal veya hizmeti teslim alanın teslim edene ödediği vergi, malın üretiminden tüketimine kadar geçen süre içinde kazandığı katma değer üzerinden alınan ve vergi matrahından düşülmesine imkan veren veya her aşamadaki katma değeri vergileyen bir yayılı muamele vergisidir diye tanımlayabiliriz.
  1984 yılında kabul edilen 3065 sayılı kanuna göre uygulanır. Katma Değer Vergisi tüketim vergisi niteliğindedir. Satıcılar mal ya da hizmeti satarken Kdv’yi tüketiciye yansıtmakta ve Kdv’nin asıl yüklenicisi mal ya da hizmeti satın alan nihai tüketici olmaktadır.

  Kdv (Katma değer vergisi) kimlerden alınır

  1- Ticari, sanayi, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler.
  2- Her türlü mal ve hizmet ithalatı yapanlar.
  3- Diğer faaliyetlerden doğan teslim ve hizmetler: Posta, telefon, telgraf, teleks ve bunlara benzer hizmetler ile radyo ve televizyon hizmetleri.
  4- Spor-toto oynanması, Piyango tertiplenmesi, at yarışları ve talih oyunları tertiplenmesi ve oynanması.
  5- Profesyonel sanatçıların yer aldığı gösteriler ve konserler.
  6- Müzayede mahallerinde ve gümrük depolarında yapılan satışlar
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Katma değer vergisi mal alım satımlarında mali teslim alanın malı teslim eden kişiye ödediği vergi türüdür. Dolaylı yoldan verilen bir vergidir ve her ay yada yıl da bir toplu halde devlete verilir.
+ Yorum Gönder


kdv kimlerden alinir,  kdv kimlerden alınır