+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Keman Çiftlemeler Nedir Keman Çiftlemeler Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Keman Çiftlemeler Nedir Keman Çiftlemeler Hakkında Bilgi
  Keman Çiftlemeler Nedir?  Keman Çiftlemeler Hakkında Bilgi  Birinci keman ile ikinci keman [değiştir]Renk değişmez dolgunlaşır (çalanların sayısı çoğalırsa, duyulusu yumuşak bir de tahta çalgı eklenir. Yaylı çalgıların duyulusu egemen kalır. Fakat biraz dolgunlaşmış olur).Keman ile Viyola: Kemanların birleşmesinden çok farklı bir etki yapmaz. Kemanın rengi egemendir. Dolgun ve yumuşak bir renk sağlanır.

  Keman ile viyolonsel [değiştir]Dolgun bir duyuluş sağlanır. Viyolonselin ses rengi egemendir. Birinci Keman, ikinci Keman, Viyola ve Viyolonsel: Bunların dördünün sesdeş olarak çalması, alto ve tenor katında mümkündür. (F) de gayet kuvvetli, (P) de özellikle dolgun ve yumuşak bir renk sağlanır.

  Sekizliden çiftleme [değiştir]Birinci keman ile ikincisi arasında boy farkı,ağırlık farkı ve tel farkı vardır bu farklara Çok sık rastlanır, özellikle ezgi yüksek soprano seslerinden daha yukarılara çıktığı zaman kullanılır. Çünkü bu katta Mi telinin dolgunluk ve anlatım gücü azalır. Bundan başka, birinci kemanlar ikinci kemanlarla sekizli aşağıdan katlanmazsa, bütün diğer çalgılardan uzakta, yalnız kalır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  keman hareketli bir müzik aleti olup kullanımı fazla zor da değil kolay da değil bu çalgıyı çalanlar genellik le resmi bir eğitim alan kişiler değildir kara deniz ve güneydoğu da daha çok yaygındır.
+ Yorum Gönder