+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Kopuz çalgısının tarihçesi ve onun bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kopuz çalgısının tarihçesi ve onun bilgileri
  Kopuz Çalgısının Tarihçesi


  Dünyanın en eski çalgıları arasında yer alan kopuz, hepimizin bildiği üzere Orta Asya kökenlidir.

  Eski devirlerde, ardıç ve kayın ağaçlarının oyulması ile ana gövdesi yapılan kopuz, daha sonra tel haline getirilip üzerine takılan at kuyrukları ile çalmaya hazır edilirdi.Gerek geçmişte gerek günümüzce icrası esnasında, el ve parmaklar kullanılır(Halk arasında bilinen adıyla Şelpe-Pençe yöntemi).Tezene(Mızrap) kesinlikle kullanılmaz.

  Kopuzun Orta Asya'dan gelişi Yörükler aracılığıyla olmuş ve rahmetli Fethiyeli Ramazan Güngör'ün bu çalgıya hayatını adamasıyla günümüze dek ulaşmıştır.

  Kopuz.jpg

  Yörük kültürünün vazgeçilmezi olan kopuz, sipsi - kabak kemane eşliğinde boğaz havaları, Teke Zortlatmaları, gurbet havaları, zeybekler ve türkülerin icrasında kullanılır.

  Sazın, bağlamanın, curanın, balta sazının, divan sazının, dombranın atası olan bu çalgı, çeşitli akort düzenleri ve çalış yöntemleriyle icra edilir.Nota düzeninin karışık olması nedeniyle, çalınması zor bir çalgıdır.

  Günümüzde Erdal Erzincan, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Erkan Oğur gibi isimler, bu çalgıyı başka formlarda (Dombra, kısa sap bağlama, cura, üç telli bağlama) sunmaları ve günlerce Ramazan Güngör'den ders alıp öğrendikleri şelpe yöntemini büyük ustanın vefaati ile kendilerinmiş,kendi halk kültürlerininmiş gibi göstermeleri son derece yanlıştır.

  Burada önemle belirtmem gerekir ki, bu çalgı ve çalgının çalış tekniği biz Yörükler'e aittir.Memleketim olan Fethiye'nin yayla köylerinde bu eşsiz çalgıyı icra eden, çalan nice Yörük vardır.

  Ancak sanatçı olarak adlandırılan bazı insanların sırf menfaatleri uğruna, büyük ustanın yokluğunda bu çalgıyı sahiplenmeleri ve farklı isimler altında-farklı formlarda sunmaları kabul edilemez bir olaydır.
 2. Zahra
  Üye

  Türkler de önemi büyük olan Kopuz un Bağlamanın eski zaman versiyonu olduğu bilinir. Kopuz en eski Halk çalgısıdır ancak Kopuz diye bilinen farklı çalgı türleri vardır. Eski zamanda Kopuz hastaları iyileştirmek ve ruhları çağırmak için kullanılır ve bunu Korkut Ata nın bulduğuna inanılır.
+ Yorum Gönder


çığırtma çalgısının hikayesi