+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Yaylı Bas ve tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yaylı Bas ve tarihçesi
  Yaylı Bas ve tarihçesi  Çift bas (yaylı bas veya bas keman veya kontrbas ) olarak tanınan bu enstrüman, keman ailesinin en büyük ve en pes sesleri veren üyesidir. Genelde 1,80 m boyunda olup 4 teli vardır. Bazılarında bir telin uzatılıp tonu tizleştiren bir düzenek vardır. Ses çıkarmak için müzisyen bir eliyle perdelerde dolaşırken diğeriyle telleri çeker veya üzerinde yay gezdirir. Bottesini bu saz için görkemli konçertolar bestelemiştir.

  Tarihçe:

  3 telli baslar 18. ve 19. yy da çok yaygındılar ve bugün de Doğu Avrupa halk müziğinde kullanılmaktadırlar. 19.yy gelene kadar bası çalmanın tek yolu dışa eğimli bir yaydı. Daha sonraları müzisyenler telleri çekmeyi ve içe dönük yayla da ses çıkartmayı keşfettiler. Baslar orkestra ve oda müziklerinde kullanıla gelmiştir. Bugün de jazz ve diğer popüler müzik türlerinde önemli bir ritm aletidir.
 2. Elif
  Devamlı Üye

  3 Telli bas 18.ve 19. yüzyılda ok yaygındır .19. yüzyılda gelene kadar bası çalmanın tek yolu dışa eğimli bir yaydır .Baslar orkestra ve oda müziklerinde kullanılmıştır . Dönük yaylada ses çıkarmayı keşfetmişlerdir.
+ Yorum Gönder