+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Klarnet ve tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Klarnet ve tarihçesi
  Klarnet ve tarihçesi  Klarnet hakkında kısa bilgi


  Ahşap nefesli çalgılar ailesinin bir üyesi olan Klarnet, bir ucunda ağızlık olan diğer ucu da çan şeklinde olan bir uzun tüpten ibaretttir. Çoğunlukla ahşaptan yapılan klarnetin üzerinde, küçük metal tuşlar bulunan delikler vardır. Dil titredikçe, dolu ve zengin bir ton elde edilir.. Tuşlara basıp bırakarak tonlama yapılır Klarnet 4 nota da imal edilir ve en çok kullanılan düz-si klarnettir. Bu klarnetin 3.5 oktav kadar ses genişliği vardır.


  Tarihçe:


  18.yy'da Alman bir flüt imalatçısı olan Johann Christoph Denner tarafından dilli bir halk çalgısı olan "Chalumeau" adlı enstrümanın değiştirilmesi ile elde edilmiştir. 1840 lı yıllarda 2 farklı karmaşık tuş takımı geliştirilmiştir. Klarinetler orkestralarda 1780 lerde popüler hale gelmiştir. Klarneti ön plana çıkaran eserlerden bazıları George Frideric Handel'in 2 klarnet ve bir korno için üvertürü, Carl Strawitz ve Wolgang Amadeus Mozart'ın klarnet konçertosudur.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Klarnet çalmak zor bir iştir.Güçlü bir nefese sahip olmanız lazım.Bence Türkiye de ki en iyi klarnet sanatçısı Hüsnü Seslendirici'dir.Adam öyle bir çalıyor ki dinlediğin zaman resmen kendinden geçiyor insan.
+ Yorum Gönder


klarnetin tarihçesi,  klarnetin tarihçesi kısaca,  klarnetin kısa tarihçesi,  klarnet hakkında kısa bilgi,  klarnet ensturmalarin tarihcesi nedir