+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Aletleri Forumunda Saksafon ve tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Saksafon ve tarihçesi
  Saksafon ve tarihçesi  Saksafon hakkında kısa bilgi


  Saksafon dil sesli nefesli çalgılardan birisidir. Yapısında, klarnet'in tek dilli ağızlığı, metal bir gövde, obuanın konik kısmına benzeyen bir kısım bulunur. Çoğu saksafonun alt kısmı eğiktir ve bu şekliye bass klarneti andırır. Çok azı, örn: soprano saksafon, düzdür ve klarnete benzer. Saksafonun üzerinde 12 tuş ve delik bulunur. 6 çiviye basıp bırakılarak gruplar halinde açılıp kapatılmak suretiyle değişik tonlar elde edilir. Aletin üzerinde, normal sesinin bir oktav altında veya üstünde ses çıkartmaya yardımcı olan 2 de fazladan delik vardır. En çok kullanılan saksafon türleri olan, soprano, alto ve tenor saksafonun 2.5 oktavlık bir ses genişliği vardır.

  Tarihçe:

  İlk defa 1840 yılında Adolph Sax isimli bir imalatçı tarafından icat edilmiştir. 1844 de ilk defa senfonik orkestralarda görünmüşlerdir. Ancak saksafon için yazılan parçalara pek rastlanmaz. Jazz'ın gelişimi ile saksafonun popüler olmasını 20.yy başına kadar beklemek gerekmiştir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  nefesli çalgılardan olan saksafon1840 lı yıllarda yapılan bu müzik aletinin s ye benzeyen biçimi vardır kullanımı kolay olmayan bu aletin orkestralardada yeri vardır
+ Yorum Gönder