+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Asya Hayatı Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Asya Hayatı Biyografisi

  Asya Hayatı Hakkında Bilgi

  asya5.jpg

  Asya, gerçek adı Tülay Keçialan olan Türk pop müzik sanatçısı.
  Müziğe eğilimi ilkokul yıllarında başlayan ortaokul yıllarında Eskişehir Halk Eğitim Merkezi'nde müzik eğitimi alan Tülay Keçialan, Eskişehir / Ahmet Kanatlı Lisesi'nde okurken Millyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması'nda Türk Halk Müziği dalında solist olarak birinci seçilmiştir.
  Liseden mezun olduktan sonra müzik hayatına Bodrum'da başlayan ve daha sonra Ankara'da devam eden Tülay Keçialan, Nilüfer'in prodüktörlüğünde hazırladığı ilk solo albümüne kadar sahne adı olarak Tülay Saygın isimini kullanmıştır.
  Tülay Saygın, Ankara'da Grup Angora'nın solisti olarak çalıştığı dönemde İngilizce ağırlıklı repertuvarıyla çoğunlukla otellerin rooflarında sahneye çıkmıştır. Ankara’da müzik çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katılması yönünde gelen teklife olumlu yanıt veren Tülay Saygın, TRT'nin Ankara / Arı Stüdyosu'nda 24 Şubat 1990 tarihinde düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne "Zamanda Gezinti" isimli şarkı ile katılmıştır. 1990 senesinde yarışan şarkıların diğer solistleri ise; Sonat Bağcan, İzel Çeliköz, Sibel Tüzün, Sevingül Bahadır, Sertab Erener, Oya Küçümen, Kayahan, Demet Sağıroğlu, Rüya Ersavcı, Candan Erçetin ve Fatih Erkoç gibi günümüzün önemli yorumcularıdır.

  Tülay Saygın'ın, vokalistleri Adalet Güzey, Elif Öztürk ve Çelik Erişçi ile birlikte seslendirdiği bir Selmi Andak bestesi olan "Zamanda Gezinti" isimli şarkı 12 puan alarak onbeş şarkı arasında onuncu olmuştur. 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ni ise Kayahan & Demet Sağıroğlu ikilisinin seslendirdikleri "Gözlerinin Hapsindeyim" kazanmıştır.

  "Zamanda Gezinti" daha sonra "Bir Dünya Doğuyor" ismiyle Nilüfer tarafından "Sen Mühimsin" isimli albümünde yorumlanmıştır.
  Tülay Saygın'ın Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki performansını çok beğenen Nilüfer, Ankara'da bulunduğu bir gece kendisi ile tanışmak üzere Tülay Saygın'ın çaılştığı müzik klubüne gitmiştir. Tülay Saygın'ın sahnesini çok başarılı bulan Nilüfer, program bitiminde kendisine vokalistilk teklifinde bulunmuştur.

  İstanbul'a taşındıktan sonra Nilüfer'e birçok konserinde eşlik eden Tülay Saygın, zaman zaman da diğer önemli sanatçıların albüm çalışmalarında vokalist olarak yer almıştır.
  Tülay Saygın, 1992 yılında ise sözü Mutlu Yuluğ’ya müziği Önder Bilge'ye ait olan "Haykır Sevda Dağlarına" isimli şarkıyı yorumlayarak İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması'nda birincilik kazanmıştır. Aynı yarışmada ikinciliği Suat Suna, üçüncülüğü ise İzel-Çelik-Ercan (İzel Çeliköz, Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi) grubu elde etmiştir.
  Tülay Saygın, 1994 baharında müzik marketlerdeki yerini alan ve bir Nlüfer prodüksyonu olan "Asya (1994)" isimli ilk albüm çalışması öncesinde yapılan imaj çalışması çerçevesinde ismini Asya olarak değiştirmiştir. Bu albümden Onno Tunç bestesi "Vurulmuşum Sana", Sinan Bökesoy bestesi "Yoksun Sen" ve K. Diamanti bestesi "Romantik Aşk" isimli şarkılar müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir.
  Asya, ilk albümünün başarısı sonrasında iki albüm daha yaptıktan sonra müzik hayatına bir süre ara vemiştir. Bu dönemde işadamı Şevki Kaygusuz ile evlenen ve bu evlikten Aslı isimli kızı dünyaya gelen Asya, 2002 yılında "Dönmem Yolumdan" isimli albüm ile müziğe geri dönmüştür.

  Asya'nın öne çıkan diğer şarkıları; Gökhan Kırdar bestesi "İsyankar", Mustafa Sandal bestesi "Beni Aldattın", Nikos Karvelas bestesi "Olmadı Yar" ve Hamit Ündaş bestesi "Nazara Geldik"'tir.

  Asya'nın, sözlerini kendisinin yazdığı müziklerini ise Gürsel Çetin ile birlikte hazırladığı yeni albümü "Aşktır Beni Güzel Yapan", 1 Ekim 2007 tarihinde müzik marketlerdeki yerini almıştır. Asya, yeni albümüne prodüktör ve yapımcı olarak imza atarken, albümün müzik direktörlüğünü Özgür Buldum üstlenmiştir. Yeni albümün çıkış parçası olan "Gittin Gideli"ye Karaköy Bankalar Caddesi"nde klip çekilmiştir.

  Asya, "Şarkı söylemekten asla vazgeçmeyeceğini hayatta kendisi için en önemli üç şey arasında müziğin daima yerini koruduğunu ve bundan böyle de korumaya devam edeceğini" belirtmektedir. Asya müzik için ise "Müzik tamamen bir yaşam biçimi. Bazen beş saniyelik bir melodi, bazen tek bir söz insanı alıp çok başka yerlere, düşüncelere, dünyalara taşıyor. Mutluluğu ve mutsuzluğu yaşatıp hüznü sevince, yokluğu varlığa dönüştürebiliyor" demiştir.  Albümleri

  Asya (1994), (Yaşar Plak/1994)
  Asya (1996), (Yaşar Plak/1996)
  Masum, (Yaşar Plak/1999)
  Dönmem Yolumdan, (Sony Müzik Türkiye/2002)
  Aşktır Beni Güzel Yapan, (Seyhan Müzik /2007)
  Diğer Çalışmaları

  Gül Erda'nin Suçluyum isimli albümünde geri vokalde yer almıştır.
  Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde Selmi Andak Besteleri (1975 - 1995), (TRT/2003), Asya bu albümde "Zamanda Gezinti" isimli şarkıyı yorumlamıştır.
  Uluslararası Ödüllü Selmi Andak Şarkıları, (Sakman Müzik/2003), Asya bu albümde "Dinle" isimli şarkıyı yorumlamıştır.
  Summer In Turkey, (Sony Müzik Türkiye/2003), Asya bu albümde "Boşver Hayat Kısa (Remix)" isimli şarkıyı yorumlamıştır.
  Popüler Onbeş Parça, (Sony Müzik Türkiye&BMG/2004), Asya bu albümde "Nazara Geldik" isimli şarkıyı yorumlamıştır.
  Yayınlanmayan Çalışmaları

  Haykır Sevda Dağlarına
  Hata Kimde (Remix)
  Klipleri

  Vurulmuşum Sana
  Romantik Aşk
  Uçtum Seninle
  Yoksun Sen
  Beni Aldattın
  İsyankar
  Ayrılmak Zor
  Masum
  Pişmanım
  Olmadı Yar
  Nazara Geldik
  Gittin Gideli
  Ödülleri

  Millyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması Türk Halk Müziği dalında birincilik
  1992 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda birincilik
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  asya hayati sanatçımız bir çok albüm klip yapmıştır türkiye eurovizyon yarışmasında temsil eden sanatçımız şarkısı 10 nuncu olmuştur
+ Yorum Gönder


asya