+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Müzik Sanatçıları Forumunda Gülcan Kaya Biyografisi, Gülcan Kaya Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Gülcan Kaya Biyografisi, Gülcan Kaya Hayatı
  Gülcan Kaya Biyografisi


  glcankaya1.jpg

  1967’de Erzincan’ın Doluca adlı bir köyünde doğan Gülcan Kaya, çocukluğunu herkesin her
  fırsatta türkü söylediği bu köyde geçirme şansına erişti. Hemen hemen tüm erkeklerin saz, kaval ve mey çaldıkları Doluca köyünde, kadınlar ise yapıkları her işe türkü ile eşlik ederek sanki işlerini kutsallaştırırlardı.
  Müzik ve türküler, bu köyün halkı için ekmek, su, hava kadar gerekliydi.

  İlk ve orta okulu okuduğu İstanbul’da sesi kısa zamanda öğretmenlerinin dikkatini çekmişti.
  Liseyi bitirdiği 1991 yılında konservatuarın ses bölümüne girdi. 1993 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon kurumu TRT’nin yetişmiş sanatçı sınavını kazandi. İstanbul Radyosu’nun kadrolu ses sanatçısı oldu. 1996’da konservatuar’ı bitirdi ve halk türkülerinde kadının yerini inceleyen bir araştırma yaptı. Haliç Üniversitesi konservatuarında 4 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı, Orada halk müziği bölümünü kurdu. Radyo ve televizyonda halk türküleri üzerine programlar sundu ve yayın sorumlulukları yaptı.

  Anadolu’nun hemen her yöresinden derlenen türküleri, ustaca yorumlayan Gülcan Kaya, Türkiye’de kadın sesleri arasında oldukça geniş ve farklı bir ses rengine sahiptir.

  Anadolu batıni tasavvuf anlayışını yansıtan deyiş ve semahlardan, gurbet, sıla konularını taşıyan türküler, ölüm, ayrılık konusunu işleyen uzun havalar, ağıtlar, hemen her yöreden, aşk-sevda üzerine söylenmiş türküler, Konya ve Orta Anadolu’nun ritimli, hareketli kaşık havaları, oyun havaları, Keskin yöresi türküleri, mizahi türküler, Azeri türküler, Zeybekler, Karadeniz türküleri sanatçının geniş repertuar yelpazesini oluşturuyor. Birçok yörelerinin, değişik tarzdaki türkülerini mükemmel bir virtuozlukla yorumlayan Gülcan Kaya, Türkiye’nin en güzel kadın sesleri arasında yer alıyor.

  Sanatçı bayan sesleri arasında; bütün Anadolu’yu kucaklayan repertuar anlayışı lirik, ğeniş ve farklı ses rengiyle, geleneksel söyleyiş biçimine mümkün oldukça sadık kalarak ortaya koyduğu müzikal tavır ve duygulu söyleyişle dikkati çekiyor. Kendisini canlı performans sanatçısı olarak tanımlayan Gülcan Kaya, Anadolu halk türküleri’nin dünyanın en önemli ve en güzel renklerinden biri olduğunu düşünüyor.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  gülcan kaya halk sanatçımız erzincan doğumlu konservatuvar okuyan sanatçımız bir çok albüm yaptı sesi çok beğenilen sanatçıdır
+ Yorum Gönder


gülcan kaya