+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Kaval Nedir - Kaval Hakkında Bilgi - Kaval Resmi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kaval Nedir - Kaval Hakkında Bilgi - Kaval Resmi
  Kaval Nedir - Kaval Hakkında Bilgi - Kaval Resmi

  kavalf.jpg
  Üflemeli bir Türk Halk çalgısıdır. Halk arasında çoban çalgısı olarak bilinir. Değişik yörelerde Guval, Kuval adlarıyla da bilinmektedir. Çobanın kaval ile koyun sürüsünü yönlendirdiği inanışının halk arasında yaygın olduğu bilinmektedir. Kaval kelimesinin içi boş anlamına gelen 'Kav' kökünden türediği sanılmaktadır.

  Ses mesafesi yaklaşık 2, 5-3 oktavdır . Günümüzde halk müziği çalgı toplulukların önemli bir renk çalgısı olarak kullanılmaktadır. Topluluk içinde solo çalgı olarak kullanılabilen bir çalgıdır. Diğer çalgılarla birlikte çalınabilen kaval ses özelliğini korur.

  Kaval belli standarda göre üretilmediğinden ebatları hakkında ancak uzunluğunun 30 cm. ile 80 cm. arasında değiştiğini çapının ise yaklaşık 1,5 cm. olduğunu söyleyebiliriz. Üst kısmında 7, alt kısmında ise 1 melodi perdesi bulunmaktadır. Bu perdeler dışında kavalın alt kısmında da Şeytan Deliği ve Hazreti Ali adı verilen 4 perde daha vardır.


  Kavalın Dilli Kaval ve Dilsiz Kaval olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır. Genellikle erik ağacından yapılmaktadır.
 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Kaval hakkında yazı


  Kaval. Çoban çalgısı olarak bilinen kaval, yörede daha çok şimşir ağacından (nadiren livori, incir ve erik ağacından), altta 1 ve üstte 7 delikli olarak imal edilir. Dilli kaval ve dilsiz kaval olarak adlandırılan iki türü vardır. Dilli kavalın ucunda ses üretimini sağlayan bir düdük bulunur. Dilsiz kaval ise içi boş bir boru olup çalan kişi nefes teknikleriyle istenen sesi cıkarır.
  Kavalın kökeni hakkında değişik görüşler varsa da insanoğlunun en eski çalgılarından olduğu bilinmektedir. Ortadoğu ve orta asyada değişik formlarına rastlanır.

 3. Elif
  Devamlı Üye
  Kaval eskiden en çok çobanlar kullanırdı.Kaval üflemeli ve Türk halk müzik çalgısıdır.İki kaval vardır. Dilli ve dilsiz olmak üzeredir.Genellikle meyve ağacından yapılır bu meyve erik meyvesidir.
+ Yorum Gönder


kaval nedir,  kaval,  türk halk müziği enstrümanları,  kaval çeşitleri nelerdir,  kaval hakkında bilgi,  kaval nedir kısaca