+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Bağlama nerelerde çalınır , bağlamanın özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bağlama nerelerde çalınır , bağlamanın özellikleri
  Bağlama
  Ülkemizde kullanımı en yaygın olan telli bir Türk Halk Çalgısıdır. Yörelere ve ebatlarına göre bu çalgıya, Bağlama, Divan sazı, Bozuk, Çöğür, Kopuz Irızva, Cura, Tambura vb. adlar verilmektedir. Bağlama ailesinin en küçük ve en ince ses veren çalgısı Curadır. Curadan biraz daha büyük ve curaya göre bir oktav kalından ses veren çalgı ise Tamburadır. Bağlama ailesinin en kalın ses veren çalgısı ise Divan Sazı'dır. Tamburaya göre bir oktav kalından ses verir.

  Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan oluşmakatadır. Tekne kısmı genelde dut ağacından yapılmaktadır. Ancak dut ağacının dışında ardıç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan da yapılmaktadır. Göğüs kısmı ladin ağacından, sap kısmı ise gürgen, ak gürgen veya ardıç ağacından yapılmaktadır.

  Sap kısmının tekneden uzak kısmı üzerinde tellerin bağlandığı Burgu adı verilen parçalar vardır. Bağlamanın akordu bu burgular kullanılarak yapılmaktadır. Sap kısmı üzerinde misina ile bağlanmış perdeler bulunmaktadır. Bağlama Mızrap veya Tezene adı verilen kiraz ağacı kabuğu veya plastikten yapılan araçla çalındığı gibi bazı yörelerimizde parmakla da çalınmaktadır. Bu çalım tekniğine Şelpe adı verilmektedir.
  Bağlama üzerinde ikişerli veya üçerli guruplar halinde üç gurup tel bulunmaktadır. Bu tel gurupları değişik biçimlerde akort edilebilmektedir. Örneğin bağlama düzeni adı verilen akort biçiminde alt gruptaki teller yazılış itibariyle La,orta guruptaki teller Re,üst guruptaki teller ise Mi seslerini vermektedir. Bu akort biçimi dışında Kara Düzen, Misket Düzeni Müstezat, Abdal Düzeni, Rast Düzeni vb. akort biçimleri de vardır. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Bağlama, Türk müziğinde en çok kullanılan telli tezeneli bir çalgı türüdür. Anadolu’da nereye giderseniz gidin bütün müziklere, eşlik eden bir enstrümandır. Neşet Ertaş, Musa Eroğlu gibi sanatçılarımız bağlamayı deyim yerindeyse konuşturan insanlardır.
+ Yorum Gönder


saz nerelerde kullanılır,  bağlama nerelerde kullanılır,  saz nerede kullanılır,  bağlama nerede kullanılır,  bağlama nerelerde çalınır,  bağlama nerede çalınır