+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Üç ayak halay nasıl oynanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Üç ayak halay nasıl oynanır
  Üç ayak halay nasıl oynanır  Bu adı taşımakta olan oyun çeşitlerinden yurdumuzun en arkırı (ücra) yörelerin de de vardır. Pek eskiden bir Üç Ayak oyununun ülkenin dört bucağında gün görmüşlüğünü ve zamanla nice semtlerde unutulduğunu başka emsale (örneklere) bakarak düşünebiliyoruz. Kadın giyim eşyalarından meşhur "üç etek" entarinin yaygınlığı nispetinde (ölçüsünde) dört bir bucakta dağınıktır. Birçok çeşitleri vardır.

  uc ayak halay.jpg

  Üç ayak oyunu Bingöl'ün Kiğı ilçesinin Çerme köyü ve çevresinde 3-17 kişi tarafından kadınlı erkekli diziyle davul zurna yahut tef ve saz (bağlama) eşliğinde yürütülür.

  Tunceli - Çemizkezek köylerinde keza revaçtadır.

  Tunceli'nin Ovacık ilçe merkezinde de karma halde oynarlar. Orada yalnız bu Üç Ayak oyunu sıra oyunu olarak vardır.

  Elazığ'ın merkez ilçesinde Hal Harput ve Kövenk'te vardır.

  Diyarbakır'da Üç Ayak havasından başka bir de Allı Senem oyun havası vardır.

  Tamzara'nın tersine Üç Ayak oyununun havası sözsüz olup yerinde sayar gibi mutedil hareketle ve aksak (2+2+2+3=9/8) tartımda oynanır.

  Üç Ayak Halayı Sivas'ın Divriği ilçesinin Karageban köyünde 3-15 erkek kimi de kadın -erkek karma halka yahut kadınlar kendi aralarında olarak düğün ve bayramlarda davul zurnayla oynanan esas itibariyle erkek oyunu sayılan sıra oyunu çeşididir. Aynı ilçenin Musa köyünde de aynı şartlar altında vardır. Gürün ilçesinin Gölekveran köyünde daima karma halde yürütülür. Fakat Hafik ilçesinin mesela Mamuğa köyünde yalnız delikanlılar arasında rağbette bulunup kadınlar kendi aralarında halay çekerler. Bu halayın diğer Sivas halaylarından farkı ayak atış sayılarındadır. Nice köylerde hiç bilinmez yahut da unutulmuştur.

  Sivas yöresinin köy kadın ve erkek halayı olan Üç Ayak'ın figürleri Tozağan Halayı'ndakinin aynıdır. Onun gibi bu da Kızılcaköy taraflarında ziyadesiyle oynanır 2. Ziyaretçi

  3 ayak adanada oynanıyor
+ Yorum Gönder


üç ayak nasıl oynanır,  halay nasıl oynanır,  üç ayak oyunu nasıl oynanır,  3 ayak halay nasıl oynanır,  üç ayak halay nasıl oynanır,  3 ayak nasıl oynanır