+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Müzik Türleri Forumunda Flüt Ile Ilgili Kısa Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Flüt Ile Ilgili Kısa Bilgiler
  flüt ile ilgili kısa bilgiler

  flüt ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Flüt Hakkında Kısa Bilgiler

  Flüt’ün kalın, orta ve ince olmak üzere, üç ayrı ses bölgesi vardır. Çalgının en tatlı sesleri orta bölgededir. Ses inceldikçe, parlak ve keskin bir nitelik kazanır.
  Bu çalgı “tahta üflemeliler”in en çevik olanıdır. Hızlı çalınması gereken sesler, gösterişli ezgiler ile birbirinden uzakta bulunan notalar çabuk ve kolaylıkla seslendirilebilir. Ayrıca duygulu melodilerin seslendirilmesinde de özellik taşıyan bir çalgıdır. Bunun dışında, tahta üflemeli çalgıların hep birlikte tınlattıkları geri plandaki ses kümeleri içinde önemli bir yeri vardır.

  Günümüz orkestralarında normal flütün dışında iki flüt çeşidi daha kullanılmaktadır. Bunlardan “Piccola flüt” (veya oktav tiz). Küçük olması dolayısıyla, ince sesleri son derece keskin ve batıcıdır. Bu niteliği nedeniyle orkestrada önemli bir yeri vardır. Öteki flüt çeşidi olan “Alto flüt” ise, normal flütten biraz daha büyüktür; kalın seslere inebilme olanağı daha fazladır. Ses rengi daha koyu ve derinliklidir. Özellikle çağdaş orkestra yapıtlarında özel renkler elde etmek amacıyla kullanılır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Flüt Ile Ilgili resimler
  Flüt Ile Ilgili1.jpg
  Flüt Ile Ilgili2.jpg
  Flüt Ile Ilgili3.jpg

+ Yorum Gönder


flüt hakkında bilgi