+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Namazın dışındaki farzlar ve anlamları Namazın dışındaki farzlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Namazın dışındaki farzlar ve anlamları Namazın dışındaki farzlar

  Namazın dışındaki farzlar


  Namazın dışındaki farzlar,namazın şartları olarakda adlandırılır.Namaza hazırlıkta yerine getirmemiz gereken farzlardır.

  1-Hadesten taharet:Hades denilen manevi kirin giderilmesi için abdest almak,gerekli hallerde gusül almaktır.

  2-Necasetten taharet:Namaz kılacak kişinin bedeninde,üzerindeki elbisede ve namaz kılacağı yerde pislik varsa bunları temizlemektir.

  3-Setr-i avret:Namaz kılacak kişinin vücudunda örtünmesi gereken yerleri örtmek demektir.
  Erkeklerde:Göbek ile diz kapağı arasını dizkapağı da dahil olmak üzere örtmek.
  Kadınlarda:Yüz,el ve ayaklardan başka vücudunun her taafını örtmesi demektir.

  4-İstikbal-i Kıble:Namazı kıbleye dönerek kılmaktır.

  5-Vakit:Namazları kendi vakitleri içerisinde kılmak demektir.

  6-Niyet:Hangi namazı kıldığını bilmek ve kalbinde hatırlamaktır.Niyetin dil ile söylenmesi sünnettir.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Seccadenin başına geçmeden namaza hazır hale gelmek için belli başlı kurallarını yerine getirmek gerekir. Mesela kişinin kıyafetlerinin temiz ve kıbleye dönmüş olması bunlardan bazılarıdır.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  beş vakit namazı kılmak bir müslümanın görevidir ama bunu çoğaltmak isteyenler başka namazlarda kılabilirler mesela nafile namazı güneş doğduktan sonra bir mızrak boyu yükseldiğinde nafile namazı kılınır.nafile namazının fazilti ahiret gününde kulun çok günahı varsa sevap olan taraf daha hafifse Yüce Allah(c.c) eğer kul nafile namazını kılmışsa günahını bağışlar ve onu cehennemde yanmaktan muaf tutar.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Namaz kılarken yapmamız gereken farzların dışında namaz kılmadan önce yapmamız gereken başka farzlarda vardır. bunlar; necasetten teharet , hadesten taharet, setr-i avret , istikbali kıble , vakit ve son olarak niyet.

+ Yorum Gönder


namazın farzları ve anlamları,  namazın farzları ve açıklamaları,  namazın içindeki farzları ve anlamları,  guslün farzı ve anlamları,  namazın içindeki ve dışındaki farzları anlamları nelerdir kısaca,  namazın farzlarının anlamları