+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır Nedir
  Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır Nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır


  Kuşluk vaktinde kılınır. Kuşluk vakti, güneşin doğmasından itibaren şer'î günün dörtte biri kadarki bir zamanın geçmesiyle başlayan vakte denir. Şer'î gün, Fecr-i sadığın doğmasından (imsaktan) başlayıp güneşin batmasına kadar devam eden güne denir. Örfî gün ise, güneşin doğmasından başlayıp batmasına kadar devam eden gündür. Şer'î gün, imsaktan başladığı için örf'î günden bir saat kırk beş dakika daha uzundur. Kuşluk namazı için en uygun zaman, günün yükselmeye başladığı, deve yavrularının artık sıcaktan gezemez olduğu zamandır. (Şah Veliyullah Dihlevi, Hüccetulâhi'l Bâliga c. 2, s. 53.) Niteki bir hadîs-i Şerîfte:

  "Kuşlu namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır." Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)

  Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki rekattan on rekata kadar kılınır.

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kuşluk namazını kazası olmayanlar kılabilir. Eğer kaza namazlarınız varsa kılamazsınız o yüzden tüm namazlarını kılıp öyle kuşluk namazını kılın. Peygamber efendimiz kuşluk namazı için cihada gidenler kadar sevabı vardır demiştir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kuşluk namazı bir diğer adı ile duha namazı kuşluk vaktinde kılınır. iki ile on iki arasında kılınacak olan rekat sayısı değişir. peygamber efendimiz kuşluk namazını genelde iki rekat olarak kılar daha sonra allahın isteğiyle rekat sayısını arttırırdı.

+ Yorum Gönder