+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Sehiv Secdesi Ne Anlama Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sehiv Secdesi Ne Anlama Gelir
  Sehiv secdesi ne anlama gelir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Sehiv Secdesi Nedir


  Sehiv secdesi; “yanılma ve unutma secdesi” demektir. Namaz içinde meydana gelen bazı yanılmalar sebebiyle namazın sonunda iki secde yapılır ki, bunlara “sehiv secdesi” denir. Hanefi mezhebine göre sehiv secdesi, bir namazın kusurlu kılınması hâlinde, bu kusuru düzeltmek maksadı ile, namazın sonunda (son oturuşta tahiyyatı okuduktan sonra-yani namazı bitirip sağa selam verdikten sonra) yapılan secdedir. Kusur genellikle namazda farzın te’hiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), yahut sonraya bırakılması (te’hiri), yahut da vaktinden önce yapılması (takdimi) suretiyle ortaya çıkar. Namaz içinde bu yanlışlıklar hatırlanırsa namaz sonunda sehiv secdesi yapılır. Sehiv secdeleri vâcibdir.

  Yalnız sağ tarafa selâm verildikten sonra sehiv secdelerinin yapılması daha faziletli ve ihtiyata daha uygundur. Nitekim cemaatla kılınan namazlarda cemaatin yanlışlıkla dağılmasına meydan vermemek için, yalnız sağ tarafa selâmdan sonra sehiv secdelerinin yapılması gerekli görülmüştür.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sehiv secdesi demek yanılma ve unutma secdesi anlamına gelmektedir. namaz kılan kişi namaz kılarken namazın farzlarından birini unutursa o namaz olmaz . ancak farz dışında yapılması gereken vacipleri unutursa o zaman namazı bozulmaz ancak sehiv secdesine oturmak zorundadır.
+ Yorum Gönder