+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Farz Namazları Camide Nasıl Kılınır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Farz Namazları Camide Nasıl Kılınır
  farz namazları camide nasıl kılınır kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Farz Namazları Camide Nasıl Kılınır

  Cemaatle namaz kılmak "Sünnet-i hüdadır. Yani İslam’ın şiarı olan sünnettir. Özürsüz terki caiz değildir. Hadis-i şerifte, (Cemaatle namaz kılmak, sünnet-i hüdadır. Cemaate gelmeyen münafıktır) ve (Cemaati terk eden, dört kitapta da lanetliktir) buyurulmuştur.

  Farz namazlarından olan yatsız namazının farzı cemaatle birlikte şu şekilde kılınır:

  Yatsı namazı, dördü sünnet, dördü farz, ikisi son sünnet ve üçü de vitir olmak üzere on üç rek`attır.

  İmama uyan bir kimse, yani muktedî, imam tekbir aldıktan sonra, o da tekbir alarak namaza durur. Yalnız Sübhâneke`yi okuyup sükût eder. Fâtiha ve başka âyet okumaz. İmam rükû`a gittiği zaman, o da rükû`a gider. Rükû`daki tesbihleri söyler. İmam rükû`dan "Semiallahü limen hamideh" diyerek doğrulduğunda ise, "Rabbenâ lekel-hamd" der. Secdeye gittiklerinde de secde tesbihlerini okur.

  Üç veya dört rek`atlı namazların ilk oturuşunda sadece Tehıyyât okunur. Son oturuşta ise, Tehıyyât ile beraber salâvat ve dualar okunarak imamla birlikte selâm verilir.

  İmama uyan kimsenin, onun arkasında Fâtiha ve zamm-ı sûre okuması tahrîmen mekruhtur. Çünkü imam cemaata riyaseten okumaktadır. İmamın okuması cemaatın okuması yerine de geçer. Nitekim hadîs-i şerîf`te de bu husus sarahaten belirtilmiştir. Ancak İmam-ı Muhammed, imamın kırâeti âşikâre yaptığı namazlarda cemaatın okumasını mekruh görmüşse de, imamın gizli okuduğu yerlerde cemaatın da okumasını câiz görmüştür.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Namazların cemaatle birlikte kılınması tek başına kılmaktan daha sevaptır. çünkü cemaatle birlikte kılınan namazlar insanların birbirlerini tanımalarını ve kaynaşmalarına vesile olur. bu da toplumsal ilişkilerin belli bir düzen içerisinde olmasını sağlar.
+ Yorum Gönder