+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Namaz Forumunda Cuma Namazı Nasıl Kılınır Hangi Sureler Okunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cuma Namazı Nasıl Kılınır Hangi Sureler Okunur
  cuma namazı nasıl kılınır hangi sureler okunur kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Cuma Namazı Nasıl Kılınır Hangi Sureler Okunur

  Cuma namazı cemaatle kılınmalıdır.

  Öğle ezanı okunduktan sonra Cuma namazının 4 rekatlık ilk sünneti kılınır. Öncelikle "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" şeklinde niyet edilir.

  Cuma namazının ilk sünneti öğle namazının sünneti gibi kılınır. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.
  İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.
  Son oturuşta ise Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

  İlk sünnetin ardından cami içinde ikinci ezan okunur ve imam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması harâm olur. Hatibin dualarına sesli olarak değil içinden sessiz amin denir.

  Sonra, cemâat ile iki rekat Cuma namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

  Cuma namazının farzına "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.
  Sonra, dört rek'at son sünneti kılınır. Bunun için ise "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya" şeklinde niyet edilir. Bu sünnet de ilk sünnet gibi kılınır.

  Son sünnet kılındıktan sonra zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınmış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

  Bundan sonra, iki rekat vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsî ve tesbîhler okunup, duâ edilir.


 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cuma namazı müslüman ve ergenlik çağına gelmiş her erkek cuma namazını kılmak zorundadır. hatta yanlış bilmiyorsam üç hafta üst üste cuma namazını kılmayanlar dinden çıkıyor. ayrıca cuma namazı camide cemaatle birlikte kılınır.
+ Yorum Gönder


cuma namazında okunan dualar,  cuma namazında okunan sureler,  cuma namazında hangi sureler okunur,  cuma namazında hangi dualar okunur,  cuma namazında okunacak sureler,  cuma namazında okunacak dualar