+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Bilgi Elektriğin hayatımızdaki önemi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilgi Elektriğin hayatımızdaki önemi nedir?
  Elektriğin hayatımızdaki önemi

  1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni
  kurdular.

  1883'de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.


  flaman: Ampul içindeki sıcağa dayanıklı ince uzun ve direnci fazla olan bir tele denir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Elektrik hayatımıza geceleri ışık kaynağı olmuştur. Elektrik olmasaydı çok zor bir yaşam olurdu çünkü hemen hemen hayatımızda ki herşey elektriğe bağlıdır. Elektrik sayesinde teknoloji gelişti ve insan yaşamı çok kolaylaştı.
+ Yorum Gönder


elektriğin icadı ve önemi,  elektriğin hayatımızdaki önemi,  elektriğin hayatımızdaki önemi nedir kısaca