+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Tomurcuklanma ile çoğalan canlılar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tomurcuklanma ile çoğalan canlılar nelerdir
  Tomurcuklanma ile çoğalma..

  Tomurcuklanma 1.jpg


  Tomurcuklanma.jpg

  Hidralarda görünen bu çoğalma sekli tomurcuklanma olarak adlandırılır Ana canlı vücudunda üremeye yönelik oluşan çıkıntılara tomurcuklanma ile üreme denir .Deniz anası, sünger gibi canlılar da tomurcuklanarak çoğalır.

  Tomurcuklanma ile çoğalan canlılar..

  Süngerler ,Sölenterler, Deniz Anası , mercan gibi deniz hayvanları 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Ana hücrenin bir yerinde hücre bölünmesiyle çıkıntı oluşur. Bu kısmın gelişmesiyle yeni bir fert meydana gelir.Oluşan bu canlı anadan ayrılabildiği gibi ona bağlıda yaşayabilir (koloni). Bira mayası, hidra,sünger, deniz anası, medüz,mercan, ciğer otları gibi bazı ilkel bitkilerde.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Tomurcuklanma ile çoğalan canlı çeşitleri


  tomurcuklanarak-cogalan-canlilar.jpg

  Hidra, deniz anası ve amip gibi canlıların normal yol ile değil de tomurcuklanarak yani kendi türünün aynısı bir canlıyı çevresinde bir yerden tomurcuklanarak üremesidir.

  Bu üreme şekli bira mayasında da görülür. Tomurcuklanma süngerlerde görülür.

  Ana canlı üzerinde oluşan küçük bir çıkıntı büyüyerek küçük bir birey haline gelir. Oluşan bireyler anadan ayrılabileceği gibi birlikte kalarak koloni oluşturabilirler.

  Tomurcuklanma ile çoğalma genellikle hidralarda görülmektedir. Ana canlının vücudunda üremeye karşı çıkıntılar oluşmasına tomurcuklanma ile üreme denir. Bu sayede canlılar kendilerini eşleyerek çoğalmaktadır.

  Tomurcuklanma ile çoğalan canlılara örnek: Hidra, Süngerler, Çan, Polip, Sölenterler, Deniz Anası, Mercan gibi deniz canlılarında görülen durumdur. Tomurcuklanma ile üremede hücrede bir veya birden fazla çıkıntı oluşabilir.

  Üreme hücre çekirdeği kendisi eşlemesi sonucunda oluşur. Eşlenen çekirdek ana bir parça kalırken diğer hücre zarında oluşan çıkıntıya geçmesi soncunda tomurcuklanma ile üreme görülür. Oluşan yavru bazen ana hücreye yapışık olarak gelişebilmektedir. Ana hücreden ayrılmayarak koloni oluşturabilirler de ayrılarak farklı şekilde gelişmelerini sağlamaları mümkündür.
+ Yorum Gönder


tomurcuklanarak üreyen canlılar,  tomurcuklanma ile üreyen canlılar