+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Ozon Tabakası Ne İşe Yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ozon Tabakası Ne İşe Yarar
  Ozon Tabakası Ne İşe Yarar

  Ozon Tabakası (Ozonosfer), Astratosferin üst kısmında bulunan tabakadır. Ozon Tabakası Güneş'ten gelen mor ötesi (ultraviyole) gibi zararlı ışınları tutar.

  Bu hayati açıdan çok önemlidir. Çünkü ultraviyole ışınlar ölümcüldür.

  Ozon (O3) üç adet Oksijen atomundan oluşan şeffaf bir gazdır.Ozon tabakası ozon gazından oluşan ve atmosferin yukarı seviyelerinde başka bir deyişle yer yüzeyinden 10-50 km yüksekte bulunan bir tabakadır. Bu tabakanın temel rolü Ultraviyole (UV) ışınları olarak adlandırılan güneşin zararlı ışınlarına karşı bizleri korumaktır.Ozon tabakası yeryüzüne ulaşan bu zararlı ışınlara karşı korumak için bir filtre gibi davranır. Ultraviyole (UV) Işınları Bilindiği gibi güneş yeryüzündeki hayatın varolması için çok önemlidir. Isınmamızı sağlar ve bize ışık verir. Güneş radyasyonu veya ışınlarını gösterir. Bu ışınlardan bazıları Ultraviyole ışınları olarak adlandırılır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Ozon oksijenden oluşan hafif bir gazdır ve oksijen olmayan yerlerde oksijeni sağlamak için yada elementi az olan maddeler için bulunur. İlk yaşamlarda oksijen olmadığı için canlılar oksijensiz yaşardı. Ancak oksijen gerektiği için sonradan oksijen ozon ile birleşerek insanlara oksijen sağlanması yaptılar.
+ Yorum Gönder


ozon tabakası nedir ne işe yarar,  ozon tabakası nedir ve ne işe yarar,  ozon tabakası nedir ne işe yapar