+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Paradoks Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Paradoks Nedir
  Paradoks Nedir


  Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki yaratması veya sezgiye karşı bir sonuç yaratmasıdır. Çoğunlukla, çelişkili gözüken sonuç veya sonuçların aslında çelişkili tarafları vardır. Paradoks teriminin karşılığı olarak Türkçe'de yanıltmaç, çatışkı ve çelişki sözcükleri kullanılmaktadır.

  Yandaki şekilde bir paradoks yoktur ve bir ilüzyondur veya göz yanılması diyelim. Şöyle ki Şekilde ilk durumda iki parçadan oluşan üst eğimli yüzey içe doğru bükük durmakta, ikinci durumda ise bu yüzey yine parçalı fakat dışa bükük olduğu için oradan alan kazancı olmuş, bu da içeriye bir boş kare olarak yansımıştır. Ancak bu pek çok zekî kişi tarafından da uzun süre fark edilemeyebilmektedir.

  Başka bir bakış açısı olarak; kırmızı üçgenin eğimi olan 3/8 ile mavi üçgenin eğimi olan 2/5, görüldüğü gibi eşit değildir. Dolayısıyla bu iki üçgen ile iki parçacığın oluşturduğu her iki şekil de üçgen değildir. Bu yüzden de iki şeklin alanlarının farklı çıkması gibi bir şey söz konusu olamaz!

  Fizik dünyasında paradoks yoktur ve paradoks denilen cümleler irdelenerek hatası gösterilebilmektedir.(Bu taslağı yazan arkadaşa bir düzeltme yapmak istedim; Fizik dünyasında da paradoks vardır. Öyle ki zamanda yolculuk teorisi -Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi'ne dayandırılır- kağıt üzerinde mümkünken nedensellik ilkesini ihlal ettiği için mantıkla çelişmektedir ve bu bir paradoks sayılır. -Can Elçi)

  Ayrıca kendi içinde çelişen veya tam tersi şekilde sonuç olarak doğru olan fakat absürd veya çelişkili gözüken bir ifadeye (veya ifadelere/ifadeler bütününe) de paradoks denmektedir.Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce olarak da tanımlanabilir.Yani bir nevi çelişkidir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Paradoks demek çok mantıksız görünen bir şeyin aslında çok mantıklı olmasıdır.Yani topluluğun bir çelişki yaratması veya sezgiye karşı bir sonuç çıkarmasıdır.
+ Yorum Gönder