+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Papirüsü kim buldu , Papirüs ne işe yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Papirüsü kim buldu , Papirüs ne işe yarar
  Papirüsü kim buldu

  Papirüs sayfaları günümüze kadar saklanmış olup, çok önemli tarihi belgelerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Papirüs bataklık ve dere kıyılarında yetişen 2-3 m boylarında kamışa benzeyen, çok yıllık otsu bitkilerdir. Bitkinin gövdeleri üç köşeli, sert ve düğümleri yoktur. Çiçekler küçük başaklar hâlinde olup, bunlar da şemsiyeye benzeyen durumlar yaparlar. Çiçekler 6 parçalı ve kıl gibi incedir. Koyu yeşil olan papirüs bir yıl boyu yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Eğik yaprakları gövdenin ucundaki püsküllü kısımda bulunur.
  Çok eskiden beri Mısır’da Nil kıyısında tarımı yapılmış olan bitkidir. Yalnız bugün aşağı Mısır’da bitki hemen hemen hiç kalmamıştır. Yukarı Mısır ve Habeşistan’da yer yer görülmektedir.Papirüs eski Mısırlılar için önemli bir bitkiydi. Gıda olarak kullanıldığı gibi yapraklarından da hasır, sepet yapımında faydalanılırdı.

  Papirüs kağıt yapımında da kullanıldı. Bunun için sapların tabakaları hafif hafif dövmeyle ayrılır. Sonra bunları 5-6 cm eninde, 25-30 cm boyunda şeritler hâlinde keserek uç uca ve yan yana yapıştırarak sayfalar halinde tabakalar yaparlardı. Bu tabakalar perdahlanır, böceklerin yememesi için üzerlerine sedir yağı sürülürdü. Bu tabakaların üzerine kamış kullanarak mangal kömürü, sübye ve başka maddelerden meydana gelen mürekkeple yazı yazarlardı. Yapılması, parşömenden çok daha ucuza mal olduğu ve uzun zaman muhafaza edilebildiği için, papirüs, edebî yazılardan resmî yazışmalara kadar çeşitli alanlarda kullanılmıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Papirüs mısırda nil nehri yakınlarında yetişen otsu bir bitkidir. eskiden mısırlılar papirüs bitkisinden kağıtlar yapmış ve kullanmışlardır.
+ Yorum Gönder


papirüs ne işe yarar,  Papirüs ü kim bulmuştur neye yarar kaç tarihinde bulmuştur