+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Anonim şirket nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Anonim şirket nedir

  ANONİM ŞİRKETİ HAKKINDA BİLGİ

  Anonim şirketler limited şirketlerden farklı olarak, gerçek kişilere dayalı olarak kurulan bir şirket biçimidir. Gerçek kişilerin biraraya gelerek anonim şirket kurabilmesi için; asgari 50.000 lira sermaye ve en az 5 kişinin ortak olması zorunluluğu vardır. Ülke bazında dünya piyasalarında rekabet edilebilmesi için de çok önemli olan anonim şirketler, ülke yatırımcılarının güçlerini birleştirerek uluslararası ticaret piyasalarında daha etkin ve aktif bir şekilde yer almasını sağlar. Bu durumsa ülke açısından ihracatın artması, ülkeye döviz girmesi, daha fazla vergi alınması ve daha birçok açıdan büyük yarar sağlamaktadır.

  Gerçek kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu anonim şirketler, kurumsallaşmak isteyen işadamları için de büyük bir yarar sağlar. İdari yapısı gereği kurumsal sistematik ile işleyen anonim şirketler, oldukça fazla alanda faaliyet gösterebilir. Anonim şirketlerin hisselerini satılığa çıkartarak halka açılabilmesi de, birçok borsa yatırımcısı açısında oldukça büyük bir gelir kaynağıdır. Anonim şirketlerin hisseleri ile borsadaki işlem hacmi artarak, yine ülke bazında ekonominin canlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca anonim şirketler hisselerini kanun yönetmelerine uygun olduğu sürece vergiden muaf tutabilmektedir ve bu durum anonim şirket ortakları için son derece büyük bir avantajdır.

  Anonim şirketler yapısal anlamda da limited şirketlerden farklı olarak, yönetim kurulu ile idare edilirler. Yönetim kurulunun toplanarak aldığı kararlar, anonim şirketin ortak hedeflerini belirlemektedir. Ayrıca limited şirketlerde olduğu gibi bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri yapamama durumu, anonim şirketlerde söz konusu değildir. Anonim şirketler tüm alanlar faaliyet gösterebilmektedir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  ortak sayısı en az 5 kişi olabilen Anonim şirket, sermayesi belirli ve paylara bölünmüş ve borçlarından dolayı yalnız malvarlığıyla sorumlu bulunan şirkettir.
+ Yorum Gönder