+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda SnowBoard Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  SnowBoard Nasıl Yapılır
  SNOWBOARD HAKKINDA KISACA BİLGİ

  SnowBoard Nasıl Yapılır?


  Snowboard’da manevra yapmayı öğrenmek uzun ve kapsamlı bir süreçtir. Kayak boardlarının da üretim süreci de aynı derecede uzun ve kapsamlıdır.
  Kış sporu tutkunları için snowboard eğlencelidir. İç kısmı ince bir tahtadan yapışılmıştır yapılan boardın tipine göre çeşitli ağaçlar kullanılır. Bağlantılar tahtaya sağlamca tutturulmalıdır.
  Delikler bağlantıların tutturulacağı eklentiler için delinir. Bir kalıp deliklerin hepsini tamamen aynı şekilde delinmesini sağlar. Taslak board tahtasını gerekli kalınlığa indirger. Kalın bir board doğal olarak incesinden daha kabarıktır.

  Şekillendirme işlemi boardın dil hatlarını oluşturur. Bu aşamada board hala tam olarak düzdür ve henüz hiçbir kavisi yoktur. Ardından boardlar sonraki işlemi beklemek için yukarı bakacak şekilde depo edilir.

  Sırada tahtaya gömülecek olan alüminyum kısmın tutturulması gerekir. İnce tabaka bir cam elyaf içliklere daha iyi bir destek sağlayacaktır. Üzerinde daha iyi çalışabilmesi sağlayabilmek için board kıskaçlar yardımı ile emniyetli ir şekilde tutturulur. Genellikle bileşik materyallerle kullanılan kuvvetli bir yapıştırıcı olan epoksi oda sıcaklığında cam elyafın üzerine sürülür sonra hava kabarcıklarını gidermek ve fazlalık epoksiyi almak gerekiş. Böylece iyi bir yapışkanlık sağlanır. Boardın üst kısmını ipek serigrafi uygulanarak dayanıklı bir plastikten yapılmıştır. İpek serigrafında mürekkep küçük bir silecek yardımıyla yayılır. Bu uygulamaya geçiş denir. Her seferde tek renk uygulanır. Her katta rengin kuruması için birkaç saat gerekir. Sıra tahtanın eğilmesinde. Bir kap kalıbın içerisine koyulmuştur. Kalıp kapandığında tahta istenilen şekli alacaktır. İçerideki sıcaklık epoksinin yayılmasına ve sertleşmesine neden olur.

  Tahta kalıptan çıkartılır ve herhangi bir fazlalık epoksi veya tahta parçası şerit testere ile alınır. Mükemmel bir kesim yakalayabilmek için her 50 kesimden seri değiştirilir. Tekrar ipek perdelemede başka bir katman sonra başka bir renk kullanılır. Sırada snowboard korunmalı. Koruma cilası ince bir tabaka olarak sürülür. Tahta cila ile tamamen kaplanır ardından 6 saat için kurumaya bırakılır. Fazlalık cila tahtanın kenarlarından temizlenir. Üretimin başında hazırlanmış olan diğer materyalleri yerleştirmek için tahtaya yeni delikler açılır. Zımpara ile kurumuş cila üzerindeki pürüzler alınır ve ikinci cila için hazır hale getirilir. Tahtanın mükemmel düzlükte olup olmadığı kontrol edilir. Ustura ağızlı bir bıçak ile katmanların birbirine kaynaşıp kaynaşmadığı kontrol edilir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bir tür karda yapılan kay kay SnowBoard nedir ile ilgili görsel sonucu Snowboard, karda yapılan bir spor dalıdır. Surfboard ve Kaykay'dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır
+ Yorum Gönder