+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Alüminyum Folyo Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Alüminyum Folyo Nasıl Yapılır
  ALÜMİNYUM FOLYO HAKKINDA BİLGİ

  aluminyum-folyo.jpg


  Alüminyum Folyo Nasıl Yapılır?
  Bir şeyi fırında ısıtmadan buzdolabında saklamaya kadar bir çok alanda kullanılır. Fakat koca bir alüminyum bloğunun kâğıt inceliğinde alüminyum folyoya dönüştüğünü hiç merak ettiniz mi?
  Alüminyum folyo imalatçısı alüminyum bloğunu defalarca inceltmesi gerekir. İşe yüzde yüz saf alüminyum külçelerini doğal bir gaz ocağında ısıtmakla başlanır.

  Pik denilen bu külçeler çinko titanyum ve silis alaşımlarını barındırır. 27000 kg alüminyumu 750C’de çalışan ocaklarda eritmek 3 ila 8 saat sürer alüminyumun 660C de erimesi gerekir. Bir miktar alüminyum kauçuk bir kalıba numune hazırlamak için dökülür. Saniyeler içerisinde katılaşan numune hazırlanmış olan karşımın içeriğini onaylamak için test edilmeye yarar. Oluktan alüminyumun eritme ocağından dövme kuyusuna taşır. Erimiş alüminyum kuyunun üzerindeki seyyar oluğun içinde hareket eder. Bu aşamada yabancı maddeler özel bir hazneye süzülür. Erimiş alüminyumun katılaştırma işlemini hızlandırmak için kalıplar su ile soğutulur. Külçeler kalıptan çıkarılmıştır ve işlemeye hazırdır.

  Her bir külçe devasadır. 4.4m uzunluğu 1.4 m genişliği ve 45cm kalınlığı vardır. Ağırlığı 7500 kg’dır ve bu yüzden vinçlerle taşınır ve özel tabakalara koyulur. Kabuk çıkarma makinesi külçenin 3mm’lik yüzeyini söker. Son derece pürüzsüz bir sonuç elde etmek için tüm yabancı maddeler temizlenir. Sökme işleminde kullanılan bıçaklar soğutulur. Külçelerin inceltilmesi için gerekli aşamalar başlar. Alüminyum blok sıcak merdaneler ile ezilir. Silindirlerdeki sıcaklık 455 – 540C’dir külçelerdeki basınç bir teknisyen tarafından devamlı kontrol edilir. Eğer basınç fazla ise azaltılır ve teknisyen basıncı ayarlar. Sıcaklık o kadar fazladır ki külçelerin silindirlere yapışma riski vardır. Bunu önlemek için %95’i su %5’i yağ olan bir sıvı ile soğutulur. başlangıçta 45cm olan külçeler merdaneler her döndüğünde giderek incelir. İhtiyaca bağlı olarak külçe makineden 12 ila 16 defa geçirilir. Şimdi külçe 7cm kalınlığında ve 0.5cm kadar incelmesi gerekiyor.

  Bir sonraki aşamada külçe 5cm kalınlığında ve 9 metre uzunluğunda.
  5 cm kalınlığına gelen külçe makaralıma için gerekli inceliğe gelmiştir. Burada kalınlığının daha da azaltılacağı soğuk makaraya gönderilmeden önce rulo yapılır. Alüminyum yaprakları artık çok incelmiştir ve soğuk merdane ki kopma riskine karşı koyabilmek için iki sıra sarılır. Son bir inceltmeden sonra yapraklar müşteriler için gerekli olan kalınlığa ulaşır. Folyonun merdaneye yapışmasını önlemek için sıvı bir soğutucu kullanılır. Folyonun kenarları hafif bir hasara uğradığı ve buruştuğu için bir bıçak 1cm kalınlığındaki şeridi söker.

  Son olarak rulo istenilen genişlikte kesilir ve koca bir külçe 12.7 km uzunluğunda folyo meydana getirmiştir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Günlük hayatta bir çok yerde kullandığımız alüminyum Folyoların doğadaki en önemli Ham maddesi boksittir. Ayrıca Alüminyum Folyoların en beligin özellikleri esnekliği ve yumuşaklığı olarak bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


alüminyum folyo ham maddesi