+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Mikrososyoloji ve makrososyoloji nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mikrososyoloji ve makrososyoloji nedir
  MİKROSOSYOLOJİ VE MAKROSOSYOLOJİ HAKKINDA BİLGİ

  İnsanların gündelik davranışlarının, yüz yüze iletişim durumlarıyla beraber ele alınmasına genel anlamda mikrososyoloji denmektedir. Makrososyoloji ise en genel olarak ekonomik düzen, politik sistem ve kurumsal yapılar gibi büyük ölçekli toplumsal sistemlerin çözümlenmesidir.

  Bu iki farklı yaklaşım, görüntü olarak birbirinden farklıymış gibi görünür. Buna karşın bu ikisi arasında çok sıkı bir ilişki bulunmaktadır. (Knorr-Cetine ve Cicourel 1981; Giddens 1984)

  Makro çözümleme, gündelik yaşamın ardındaki kurulsam gerçekliği anlamak için gereklidir. Aynı şekilde mikro incelemeler de büyük kurumsal yapılara açıklama getirebilmek için son derece gereklidir.
  Yüz yüze iletişim, her türlü toplumsal birlikteliğin ve oluşumun öncelikli gereği olduğundan, mikro incelemeleri makro incelemelerden ayrı tutabilmek imkansızdır.
  3iv.gif
  Sonuç olarak yüz yüze etkileşimin incelenmesi, genellikle daha büyük gruplar, kurumlar ve toplumsal sistemleri inceleyen makrososyolojiye karşıt biçimde, mikrososyoloji olarak adlandırılır. Bunun karşısında, makro ve mikro çözümlemeler aslında birbirleriyle yanın bağlantılar içindedir ve ikisi birbirini tamamlar biçimdedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanların toplumsal sorunlarını yüz yüze olarak ele almalarına mikrososyoloji denir. makrososyloji ise daha büyük çaptaki sorunların (ekonomi ve politik sistemler gibi ) ele alınmasına denir.
+ Yorum Gönder