+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Bayer ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bayer ne zaman kuruldu

  BAYERİN KURULUŞU HAKKINDA BİLGİ

  1 Ağustos 1863’te işadamı Friedrich Bayer ve usta boyacı Johann Friedrich Weskott, şimdi Wuppertal’ın bir parçası olan Barmen’de bir boya gereçleri fabrikası kurdu. Kısa süre sonra iki adam, 1865’te, ABD’de kömür katran boya fabrikası satın alarak ara mal ihraç etmeye başladılar.


  Bayer.jpg

  1876’da bir gereçleri fabrikası da Moskova’da açıldı. Bayer ve Weskott’un varisleri müşterek yönetime tabi Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co. şirketini 1 Temmuz 1881’de kurdu. Kuzey Fransa’daki Flers fabrikası üretime 1883’te geçti. 1884’te, kimyager Carl Duisberg’in Bayer’deki kariyeri başladı. Onun yönetiminde Bayer bilim adamları öncü buluşlar yaptılar. Farmasötik Bölümü 1888’de kuruldu. 1891’de ise Leverkusen mevki satın alındı. Bayer araştırmacısı Dr. Felix Hoffmann ilk olarak Aspirin®’in aktif bileşeni olan asetilsalisilik asidi kimyasal olarak saf ve sabit bir formda 1897’de sentetize etti. Aspirin® 1899’da ticari marka olarak tescillendi ve dünyanın en popüler ağrı kesicisi haline geldi. 1912’de şirketin merkezi Leverkusen’e taşındı
  . Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co. Başka şirketlerle birleşerek 1925’de I.G. Farbenindustrie AG’yi oluşturdu. Leverkusen I.G.’nin Lower Rhine operasyon konsorsiyumunun ana üretim merkezi oldu. Ancak Almanya’nın en önemli kimya şirketi olarak I.G. Farbenindustrie 3.Reich zamanındaki gelişmelerin içine de çekildi. İkinci Dünya Savaşını takiben, İtilaf Devletleri I.G.Farben’a önce el koydu daha sonra da kapattı. 1939’da Bayer araştırmacısı Gerhard Domagk sülfonamidin (Prontosil) antibakteriyel etkisi keşfinden dolayı Tıp Dalında Nobel Ödülü aldı. Bayer, Farbenfabriken Bayer AG olarak 1951’de yeniden kuruldu, 1972’de ise ismini Bayer AG olarak değiştirdi. Uluslararası bir kimya ve sağlık grubu olarak büyüme zorunluluğu başladı. 1973’de Brunsbüttel üretim tesisi, ve altı yıl sonra 1979’da Tarım Merkezi (şimdi Bayer CropScience’ın ana merkezi olan) Monheim bir ilke imza attı.

  1986’da Bayer ABD’li ilaç üreticisi Sterling Drug, Inc.’dan ABD’deki üretim sektörüne satılan ürünler için Bayer ticari markasının kullanım haklarını geri satın aldı. West Haven, Connecticut, ABD’deki Farmasötik Araştırma Merkezi 1988’de tahsis edildi. Aynı yıl Bayer Japon Menkul Kıymetler Borsasına kote ilk Alman endüstriyel şirketi oldu. Ayrıca yine o sene, Bayer’in tüm ABD aktiviteleri Bayer USA Inc., Pittsburgh, Pennsylvania adlı yönetim holding şirketinin altında konsolide oldu. 1989’da dünyanın en büyük diyagnostik sistemleri ve klinik kimya reaktifleri sağlayıcısı olmak için Bayer, Tarrytown, New York’un Cooper Technicon’unu satın aldı. 1991’de Bayer’in İletişim Merkezi (BayKomm) Leverkusen’de açıldı. 1992’de Bayer ABD şirketleri Mobay Corporation, Miles Inc. ve Agfa Corporation’ı yönetim holding şirketi Bayer USA Inc. ile birleştirerek yeni operasyon şirketini Miles Inc. adı altında oluşturdu. Bayer Bitterfeld GmbH’nin ilk üretim tesisi 1994’te işletmeye açıldı. Aynı yıl, Bayer Sterling Winthrop’un Kuzey Amerikan kendini-tedavi etme işini satın aldı, aynı zamanda Bayer Cross ticari markasının ABD ve Kanada’daki tüm haklarını yeniden kazandı. 1995’de ABD’deki bağlı ortağı Miles Inc. Bayer Corporation olarak yeniden adlandırıdı, bu arada Kanada bağlı ortağı Miles Canada Inc. Bayer Inc. olarak yeniden adlandırıldı. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Bayer tıpta kullanılan bir ilaç markasıdır genelde ağrı kesici olarak da kullanılan ilaçları da vardır bu ilaç markası 1939 tarihinde kurulmuştur.
+ Yorum Gönder