+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Braun ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Braun ne zaman kuruldu

  BRAUN KURULUŞ TARİHİ HAKKINDA BİLGİ


  Bir mühendis olan Max Braun, 1921’de Frankfurt’ta küçük bir mühendislik dükkanı açtı. 1923’de radyo setleri için parçalar üretmeye başladı. 1928’de kısmen belli bazı plastik parça kullanımına bağlı olarak şirket öyle büyümüştü ki Frankfurt’ta Idsteiner Caddesi’nde yeni tesislerine taşındı.


  braun.jpg

  Dükkanını açtıktan 8 yıl sonra, 1929’da Max Braun komple radyo seti üretmeye başladı. Kısa süre sonra Braun Almanya’nın önde gelen radyo üreticilerinden biri oldu. Bu gelişme 1932’de ilk defa radyo ve kaset çaların birleştirilmesiyle devam etti. 1935’de Braun markası ve tanıdık yüksek “A” formunda logotipi tanıtıldı. 1937’de Paris’teki Dünya Fuarı’nda Max Braun stenodaki özel başarıları için ödül aldı. Üç yıl sonra şirketin binden fazla çalışanı vardı.

  Braun son teknoloji radyo ve işitsel cihazlar üretmeye devam ederek 1956’da şimdinin meşhur SK-4 kaset çalarını piyasaya çıkardı. Braun kısa sürede 'yüksek-sadakat' işitselleri ve kaset çalarlarıyla iyi tanınır oldu. 1950ler Braun’un bugün en çok tanınan ürününün başlangıcının da altını çizdi: elektrikli traş makinası. S 50 Brau’un ilk elektrikli traş makinasıydı ve içinde üzerine çelik folyo monte edilmiş, çok ince ama çok sabit, salınan bir kesici blok barındırmaktaydı. Bu prensip Braun’un elektrikli traş makinelerinde halen kullanılmaktadır. 1950’lerin ortasından beri Braun Alman modern endüstriyel tasarım konseptine ve fonksiyonellikle teknolojiyi birleştirmeye çok yakından bağlıdır. O sırada en etkileyici tasarımcı Brau’un tasarım ekibinin bir üyesi olan Dieter Rams’dı. Rams 1950’lerin ve 60’ların Alman tasarım rönasansında anahtar bir figür ve Ulm Hochschule für Gestaltung’da eski bir öğretmendi. Zaman içinde Braun’un tasarım ekibinin başı olan Rams’ın etkisi kısa sürede birçok üründe kendini gösterdi. Braun'un ünlü SK-4 kaset çaları ve yüksek kaliteli ‘D’ serisi (D45, D46, D47) 35 mm slayt projektörleri Fonksiyonelist tasarımın daha iyi örneklerinden bazılarıdır. Modern tasarımın bir başka ama daha az bilinen 'icon'u elektroniği İngiltere QUAD lisanslı elektrostatik hoparlör ünitesi LE1’dir. 1997’de emekliliğine kadar neredeyse 30 yıl boyunca Dieter Rams Braun A.G. tasarımının başında görev yapmıştır. Tasarımlarının bir çoğu – şahane düzgün kahve makinaları, hesap makinaları, radyolar, ve traş makineleri – Modern Art müzesinde kalıcı yer bulmuştur.

  1970’lerde, bu pop-art’dan etkilenen bir tasarım yaklaşımı süreye kadar bir çok ev aletini ve ürününü içeren Braun’a ilham kaynağı oldu. Dönemin modern Braun tasarımı bu yaklaşımı canlı renkler ve hafif dokunuşuyla içerirken Fonksiyonalist felsefeyi halen alnı pak bir şekilde korumaktaydı. Braun AG’nin kontrol edici hissesi 1967’de Max Braun’un mirasçısı Max Braun tarafından şirketin traş ürünlerini tamamlayıcı olarak Gillette Şirketi’ne satıldı. Braun 1984’de Gillette’in %100 bağlı ortaklığı olurken, buna karşılık Gillette de 2005’te Procter & Gamble tarafından satın alındı
  . 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Bir marka adı olan Braun dünya çapında tanınmış olan bir üründür genelde ürünleri temizlik ürünleri ayriyeten kadınların kullandığı bazı malzemeler de vardır kuruluş tarihi tam olarak 1921 tarihidir.
+ Yorum Gönder