+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Islak çamaşırlar kışında kurur bunun sebebi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Islak çamaşırlar kışında kurur bunun sebebi nedir
  ISLAK ÇAMAŞIRLARI KIŞIN KURUMA SEBEPLERİ

  Su damlacıklarının oluşmasının nedeni yoğuşmadır. Odanın ya da buzdolabının bulunduğu ortamı dolduran havada çeşitli gazlarla birlikte bir miktar da su buharı vardır. Yağmurun oluşmasındaki gibi havadaki su buharı kavanozun ve şişenin soğuk yüzeyine çarparak yoğuşur ve su damlacıkları oluşur.

  Isınan maddelerin sıcaklığının ve hacminin değiştiğini biliyoruz. Mad*delerde ısınma sonucunda farklı değişiklikler de görülür. Yazın ça*maşırlar çabuk kurur. Çünkü bu*harlaşma sıcaklık arttıkça hızlanır. Kış mevsiminde ise çamaşırlar zor kurur. Çünkü sıcaklık düştükçe bu*harlaşma yavaşlar. Isı alan sıvı maddeler gaz haline geçer. Bu olaya buharlaşma diyoruz. Buharlaşma her sıcaklıkta olur. Islak çamaşırların her mevsimde kuruduğunu görmüşsünüzdür. Sıvı maddenin buharlaşması için çevresinden ısı alması yeterlidir.

  Elimize döktüğümüz kolonya bir süre sonra buharlaşır.buharlaşması için gereken ısıyı elimizden alır.Elimiz ısı verdiği için soğur.

  Su ısıtıldığında yavaş yavaş buharlaşır. Sonra buharlaşma hızlanır. Buharlaşma, suyun yüzeyinden olur. Su belli bir sıcaklığa gelince kabarcıklar patlamaya başlar.Bu olaya kaynama denir.Kaynama suyun her tarafında oluşur.Her maddenin kaynama sıcaklığı farklıdır. Kaynama sıcaklığı maddeyi tanımlayan bir özelliktir. Kayna süresince sıvının sıcaklık lığı sabit kalır. Örneğin, su deniz kenarın da 100 °C ta kaynar.

  Yoğuşma

  Yeryüzündeki suların güneş ışınlarının etkisiyle buharlaştığını biliyoruz. Su buharının soğuk hava ile karşılaşınca çok küçük damla*cıklara dönüştüğünü hatırlayalım. Bu damlacıklar bulutları oluşturur.

  Aynı şekilde banyo yaparken oluşan buhar sebebiyle aynanın üzerinde su damlacıkları meydana gelir. Soğuk kış günlerinde pencere camına soluğumuzu verdiğimizde, camın yüzeyi buğulanır. Sabahın erken saatlerinde ağaç yapraklarının üzerinde oluşan su damlacıklarını gözlemlemişsinizdir. Ayrıca buzu bir naylon poşete koyduğumuzda poşetin dışında bir süre sonra su damlacıkları oluşur. Bu olaylar su buharının yoğuşmasından başka bir şey değildir. Yoğuşma da buharlaşma gibi bir hâl değişimidir. Öyleyse yoğuşmada da ısı alış verişi vardır.

  *Gazlar yoğuşup sıvı hâle geçerken dışarıya ısı verir.

  *Sıcaklığın artması buharlaşmayı, düşmesi ise yoğuşmayı hızlandırır.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Dünya bir ekolojik düzen içerisinde yapılmıştır bu tür durumlar ıslak bir elbisenin kışın kurumasının nedeni havada bulunan nemdir su yavaş yavaş bile olsa buharlaşır bundan dolayı ıslak elbiseler kışında kurur.
+ Yorum Gönder


ıslak çamaşırlar kışında kurur bunun sebebi nedir,  soğuk havada çamaşır kurur mu,  ıslak çamaşırlar nasıl kurur,  ıslak çamaşırlar kışın neden kurur,  çamaşırların kuruması,  çamaşırlar nasıl kurur