+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Ayın hep aynı yüzünü görmemizin sebebi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ayın hep aynı yüzünü görmemizin sebebi nedir
  Ayın hep aynı yüzünü görmemizin sebebi nedir


  » Ay’ın hep aynı yüzünü görmemizin nedeni kendi ekseni etrafında dönüş süresi ile dünya etrafında dönüş süresinin aynı olmasıdır.
  » Ay kendi çevresinde şu anki hızıyla dönmeseydi de saniyede 0 – 400 metre hızları arasındaki sonsuz seçenekten birine sahip olsaydı görünen yüzü sabit olamazdı. Saniyede 0,5 mm lik hız farkı bile olsaydı şu anki durumu değiştirmeye yeterdi.
  » Ay’ın kütlesi eşit dağılmamıştır. Ay’ı iki parçaya bölün. Bize dönük olan parçanın tam ortasında 60km kalınlığında ağır bir kütle bulunur. Eğer ayın bütün kütlesi homojen dağılsaydı farklı farklı yüzlerini görebilecektik ama bir yüzü diğer yüzüne göre daha ağır olduğu için dünyanın çekimi homojen olmayan ay üzerinde şu anda olan etkiyi yapıyor. Aslında tamamen hacı yatmaz mantığı. Ağır olan taraf yerçekimine dönük kalmak istiyor. Bu garip kütle ayın hacminin %10′unun oluşturuyor. Dünya’nın katı cekirdeği işe dünyanın %1′ini oluşturuyor.


  » Büyük gezegenin sahip olduğu kütle küçük gezegenin kinetik enerjisini azaltarak dönme hızını yavaşlatır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ayın hep aynı yüzünü görmemizin nedenlerinden biri ve en önemlisi ay ile dünyanın aynı anda ve birlikte dönmeleridir. ayrıca ayın dünyanın uydusu olduğunu unutmayalım.
+ Yorum Gönder