+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Zamanda yolculuk nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zamanda yolculuk nedir?

  ZAMANDA YOLCULUK İLE İLGİLİ BİLGİ

  Zamanda yolculuk, zamanda geçmişe ya da geleceğe yolculuk yapabilme kuramıdır. Zaman’ın doğası henüz tam anlaşılamadığından, zamanda yolculuk şimdilik bilim kurgu’nun egemenliğindedir. Aslında zamanda yolculuk olası görünmese de boyut değiştirme ya da zamanın etkisinde olmayan bir boyut düşünüldüğünde gerçekleşmesi olası bir şeydir. Yani zamandan bağımsız bir varlık zamanda yolculuk yapma imkanına sahiptir. Bilim insanları bu konu hakkında araştırmalarını hala sürdürmekle beraber, zamanda yolculuk araştırmalarında yavaş yavaş ileriye gittiklerini dile getirmiştir.
  Ortak zaman ileri doğru akmaktadır.
  Einstein fiziğine göre bir cisim hızlandıkça, zamanı genişler.
  Zaman genişlemesi, cisim için zamanın daha yavaş akmasıdır. Cisim hızlandıkça zamanda ileri gitmektedir. Örneğin, ikiz kardeşlerden biri ışık hızına yaklaşabilen bir roketle yolculuğa çıkıp geri döndüğünde dünyada bıraktığı kardeşini kendinden daha yaşlı bulur.

  Bunun teoriden öteye götürebilme mantığı ikna ile mümkündür, şöyle ki: Işık hızından daha hızlı bir alet olmuş olsa da gökyüzünde bir ışık kaynağını hedef seçilmiş olunsa da ta yola çıkılsa o kaynaktaki yıldızın milyonlarca yıl önce göndermiş olduğu ışığı yakalanabilirdi. Dolayısı ile ışık kaynağı kaçacak ve zaman yolcusu uzay boşluğunda ışık kaynağının gerçek yerini bulmak için dolanacaktı. Bu da ışığın kaynağı olan yıldızın sonunu görmesine neden olacaktı. Zamanda yolculuk araştırmalarında bilim insanları geleceğe yolculuk kavramının daha kolay olduğunu dile getirdiler. Bilimadamları Zamanda yolculuk kavramında geleceğe gidiş seçeneğinde daha olası olduğunu düşünür. Geçmişe yolculuk ise kuramsal olarak bile kesin fiziki ve mantıki açıklaması olmadığı için daha az olasıdır.

  Bilinen klasik fizik anlayışıyla ışık hızına erişebilmek temel varsayımdır.Ancak farklı bir yaklaşımla, ışık hızı parametreleri yaratılabilir.Bu konuda temel varsayımların dışında çalışılmalıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Zamanda yolculuk henüz nasıl yapılacağı bulunmamıştır. ancak bulunsaydı zamanda geçmişe veya geleceğe gidebilirdik. tıpkı geçmişe yolculuk filiminde olduğu gibi.
+ Yorum Gönder