+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Kuran Ahlakı Ne Demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuran Ahlakı Ne Demektir
  kuran ahlakı ne demektir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KURAN AHLAKI HAKKINDA BİLGİ

  Kur’an-ı kerimde Allahü teâlâ ne bildiriyorsa, ne buyuruyorsa, Kur’an-ı kerimin sanki şekillenmişi, tecessüm etmiş hâliydi, her hareketi Kur’an-ı kerime uygundu.
  Yani, Allahü teâlânın rızasına uygundu.
  Hiçbir fiili, hiçbir sözü, hiçbir hareketi Allahü teâlânın rızası dışında değildi.
  Öyle bir ahlâk ki, her şeyi Allahü teâlânın rızasına uygun. Onun için Peygamber efendimize benzemek, doğrudan doğruya Cenab-ı Hakk’ın sevgili kulu olmak demektir.
  İşte evliya, hakiki Ehl-i sünnet âlimleri, Peygamber efendimize o kadar benziyorlar, Onun sünnetine o kadar yapışıyorlar, Onun dinine o kadar sarılıyorlar ki, artık onlar için Peygamber efendimize tâbi olmanın dışında herhangi bir harekette bulunmak mümkün değildir.
  Adeta Peygamber efendimizde fani olmuşlar.
  Ona zaten tasavvufta, (fena-firresul) yani Resulullah efendimizde fani olmak deniyor. Onun gibi oturmak, Onun gibi konuşmak, Onun gibi yatmak, Onun gibi dinlemek, Onun gibi söylemek…
  Her hâl ve hareketinde tam ve noksansız olarak Peygamber efendimize benzemek…
  Kimde teşekkül ederse, o Allahü teâlânın sevgili kuludur; çünkü Peygamber efendimize benzemekle, Allahü teâlânın razı olduğu ahlâkla ahlâklanmış oluyor.
  İşte ancak buna, sevgili kul denir
  .


  kuran-ahlak-.jpg

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kuran Ahlakına göre yaşamak insanlar için yaşamaları gereken tek ahlaktır. Allahu Teala insanları yoktan var etmiştir ve onların neye ihtiyacı olup olmadığını bilendir ve neyin yanlış olduğunu da en iyi o bilir bu yüzden Kuranı Kerim de nasıl yaşamamızın uygun olacağını bildirmiştir.
+ Yorum Gönder


kuran ahlakı