+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network & İnternet Forumunda Wikipedia İngilizce Sitesini Kapattı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dangerus
  Yeni Üye

  Wikipedia İngilizce Sitesini Kapattı

  İngilizce Sitesinin Kapatılışı Hakkında bilgi

  İnternetteki en gelişmiş olan ansiklopedi ağlarından Wikipedia, tasarıları protesto için 24 saatliğine İngilizce sitesini kapattı. Amerikan Kongresinde ele alınan tasarılar, korsan Amerikan ürünlerinin satışının önlenmesini öngörüyor.

  2 tasarıya göre, korsan ürünler, kopyalanmış görüntü ya da yazı bulunduran internet sitelerine giriş bloke edilebilecek, mahkeme kararıyla yasak getirilebilecek, arama motorlarından bu siteler çıkarılabilecek.

  Tasarılara göre, korsan ürün satan sitelere ilan verilmesi, siparişte bulunulması, iş yapılması da yasaklanıyor. Wikipedia ise, tasarıların yasalaşması halinde, bunun özgür ve açık internetin sonu anlamına geleceğini, sansür için bahane olarak kullanılabileceğini, ifade özgürlüğünün tehdit altına alınabileceğini savunuyor.

  Tasarıları protesto eden Wikipedia, 24 saatliğine İngilizce sitesini kapattı. Siteye girenler, tasarılara yönelik eleştirileri ve tasarı aleyhinde görüş bildiren Kongre üyelerinin demeçlerini okuyor.
  İlk defa İngilizce yayın yapan bir internet sitesinin, kendisini protesto amaçlı kapattığına dikkat çekiliyor.

  Wikipedia'yı, Google, Facebook, Twitter, Yahoo gibi sosyal paylaşım siteleri de destekledi, ancak eyleme katılmayacaklarını açıkladılar.
  Obama yönetimi de, tasarıların Kongre'den geçmesi halinde, veto edebileceğinin sinyalini verdi.

  İnternet Tutulması" Tepkisi Yankı Buldu
  ABD Kongresinde görüşülen, internet özgürlüğünün devlet eliyle tamamen sona erdirilmesi anlamına gelen tasarının protestosu ses getirdi.
 2. Acil

  Wikipedia İngilizce Sitesini Kapattı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder