+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Destek Doku Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Destek Doku
  Destek Doku

  Bitkiler hem kendi ağırlıklarını taşıyabilmeli hem de dış etkenlerden kendilerini yeterince koruyabilmeleri için destek sağlayacak dokulara ihtiyaç duyarlar. Bitkilere şekil ve destek veren dokulara destek doku denir. Bu do-kular bitkilerin aynı zamanda esnek bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Tek hücreli ve otsu bitkilerde bu desteklik turgor basıncıyla sağlanmaktadır. Çok yıllık bitkilerde ise farklılaşmış iki destek doku bulunmaktadır.

  a) Kollenkima (pek doku):

  Bitkinin gövde, yaprak ve yaprak sapında görülür. Kollenkima hücre-leri canlı hücrelerden meydana gelir. Bu doku hücrelerinde hücre çeperinde kalınlaşmalar vardır. Bu kalınlaşmalar hücre çeperinin köşesinde olursa köşe kollenkiması, hücre çeperinin her tarafında olursa levha kollenkiması adı verilmektedir. Örneğin; begonyada köşe, mürver ağacında levha kollenkiması görülmektedir.

  b) Sklerankima (sert doku):

  Bu doku hücreleri aşırı şekilde kalınlaşmıştır. Sitoplazmalarmı kaybet-tiklerinden bunlar ölü hücrelerdir. Hücre çeperleri lignin maddesinin birik-mesi sonucu tamamen odunlaşmıştır. Örneğin; armut, ayva gibi meyvelerde taş hücreleri görülmektedir. Ayrıca keten, kenevir, mum çiçeği gibi bitkiler-de görülmektedir
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  destek doku

  1. Vücuda destek görevi yaptıkları için bağ dokusunun kıkırdak ve kemik dokularına bir arada verilen ad.
  2. Kalın çeperli, güçlü hücrelerden oluşmuş, bitkiye diklik, sertlik ve sağlamlık kazandıran doku.

+ Yorum Gönder