+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir?
  Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir?


  Öyle zeki insanlar görmüşümdür ki çok az sürele rle ders çalışarak başarılı olmuşlardır.
  Öyle çalışkan insanlar da görmüşümdür ki gecesini gündüzüne kattığı halde çok basit derslerden geçer not almakta zorlanmışlardır.
  Zeka,kavrama kabiliyeti ve yetenek olmadıkça çalışma ile başarı gelmiyor.
  Eğer bir konuya yönelik yetenekleriniz ve ilginiz varsa bunu çalışarak geliştirmek mümkündür. Ama
  Konuya yakından uzaktan alaka duymuyorsanız, o işin gerektirdiği beceri ve yeteneklere de sahip değilseniz istediğiniz kadar çalışın. Akıntıya karşı kürek çekenler kadar başarılı olursunuz ancak.
  Mesela ben; Dünyanın en büyük eğitimcileri gelseler, benden iyi bir müzisyen çıkaramazlar. İyi bir ressam çıkaramazlar, iyi bir sanatçı ya da iyi bir şair çıkaramazlar. Ben de bu mesleklerde başarılı omak için hiç bir gayret sarfetmem. Çünkü sonucun fiyasko olacağını anlamak için zaman harcamaya gerek yoktur.
  Aslını sorarsan benden yetenek gerektiren hiçbirşey çıkmaz.
  Ben daha çok sosyal ve sözel yönü gelişmeye müsait biriyim. Benden asla sanat ve sayısala yatkın bir model çıkamaz. İstediğim kadar çalışsam da çıkamaz.

  Başarı nedir? Türk Dil kurumu başarmak fiilini;"Bir işi istenilen biçimde bitirmek, muvaffak olmak" olarak tanımlıyor. Sanırım konuya bahis olan başarı ortalama şartlarda yapılması güç olan bir durumu ifa etmek olarak kullanılmış. Dolayısıyla başarı potansiyel ile birebir ilişkilidir.
  Örnek verecek olursak; İngiltere için Avrupa futbol şampiyonasına katılamamak bir başarısızlık iken. Kazakistan için puanı ve konumu aynı olsa durum başarı olarak kabul edilebilir.
  Bu durumda "Zeka" ile "çalışmak" başarı üzerine yapılan bir tartışmada birbirlerinin alternatifi olarak kabul edilemeyeceği için sorunun anlamsız olduğunu düşünüyorum.
  Zeka potansiyeldir. Nasıl ki fiziksel olarak güçlü biriyle zayıf biri yarışmalarında aynı siklette olmazlarsa, zihinsel bir faaliyetteki başarıda da potansiyeli yüksek birinin başarılı kabul edilme seviyesi ile potansiyeli düşük birinin başarı çıtası aynı değildir. Dolayısıyla soruyu sorgulamak gerek.
  Emrah abinin bir müzik enstümanıyla bir parçayı çalabilmesini başarı olarak kabul edebiliriz. (Bence bu konuda kendisine haksızlık ediyor). Ama potansiyeli yüksek biri için aynı şeyi söz konusu olamaz. Çünkü ikisi için de başarının tanımı farklıdır. Çünkü sikletler farklıdır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Aslında birbirine paraleldir, Hangisini yaparsan yap diğeri de peşinden gelir. Zeka tek başına başarı olmayı sağlamaz, aynı şekilde çalışmakta tek başına işe yaramaz.
 3. Ziyaretçi
  bence verdiğin örnekler biraz mantıksız.böle örneklerle biraz zor münazara kazanırsın.yada kazandığın münazara karşı taraf çok güçsüzdür.sen benden iyi bir şair ressam falan çıkaramazlar yazmışsın.ama resim,müzik,şiir gibi şeyler tamamiylen yetenekdir.diyelim ki çalışmadık ileride çok pişman olana kadar çalış pişman ol en azından ah vah demezsin
+ Yorum Gönder


zeka mı çalışmak mı,  başarılı olmak için çalışmak mı yoksa zeka mı önemlidir,  başarıya ulaşmak için çalışmak önemlidir,  başarı için çalışmak mı zeka mı önemlidir,  çalışmak mı zeka mı önemlidir,  başarılı olmak için çalışmak mı zeka mı önemlidir