+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Ödev ve Tezler Forumunda Duvar boyasının içindeki maddeler nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Duvar boyasının içindeki maddeler nelerdir?
  Duvar boyasının içindeki maddeler nelerdir? 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Duvar boyasının içindeki maddeler nelerdir?  • Bağlayıcılar: Solvent uçması ve reaksiyon sonucu sıvı halden katı hale dönüşen, boya filmini meydana getiren likitlerdir. Boyaya katkısı, sertlik, sağlamlık, ve parlaklık, yapışma, hava koşullarına ve kimyasallara dirençtir. Bağlayıcı, boyanın temel direği olup, tipine göre, boyaya ismini verir.
  • Pigmentler: Doğadan saflaştırılarak veya sentetik yollarla elde edilen, bağlayıcı ve çözücüler içinde çözülmeyen toz halindeki katı taneciklerdir.Boyaya sağladığı özellikler: Renk vermesi, örtücülük, parlaklık, fiziki ve kimyasal yapılara dayanıklıdır.
  • Kimyasal katkılar: Surfektanlar, ıslatıcılar, kurutucular, matlaştırıcılar, kaymak kesici, çökme engelleyici, köpük kesiciler, UV ışınlarından koruyucular, optik beyazlaştırıcılardır. Katkı maddeleri boyanın özelliklerini iyileştirmek, istenmeyen, olumsuz değişimleri engellemek için kullanılır.
  • Çözücüler: Boyanın uçucu kısmını oluşturan kimyasal maddelerdir.Boyanın imalatı ve tatbikatı safhasında (uygulama kolaylığı için), kullanılan boyanın özelliklerinde değişiklik yapmadan incelten sıvılardır. Toluen, Ksilen, White sprit, Aseton, Su Benzin ve Tiner'dir.

+ Yorum Gönder