+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Okul dersleri Forumunda İstiklal Savaşı'nı fiilen başlatan kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstiklal Savaşı'nı fiilen başlatan kimdir?
  İstiklal Savaşı'nı fiilen başlatan kimdir? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  İstiklal Savaşı'nı fiilen başlatan kimdir

  Ali Fuat Cebesoy (23 Eylül 1882, İstanbul – 10 Ocak 1968, İstanbul), İstiklal Savaşını fiilen başlatan Türk asker ve siyaset adamı.

  Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ile Harp Okulu yıllarında sınıf arkadaşı idi. Türkiye'nin işgali sırasında İzmit'ten Ankara'ya ilerleyen İngiliz birliklerine ateş açma emrini vererek, şimdiki adı Alifuatpaşa tren istasyonu olan mahalde durdurması nedeniyle Kurtuluş Savaşı'nı fiilen başlatan ilk komutan oldu ve savaş boyunca önemli görevler üstlendi. Yine Kurtuluş Savaşı yıllarında üstlendiği Moskova Büyükelçiliği görevini başarıyla yürüttü ve Türkiye'nin kuzeydoğu sınırlarını belirleyen Moskova Antlaşması'nı imzaladı. Milletvekili olarak başladığı siyasi yaşamında Türkiye'nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurucularından birisi oldu, ve sonrasında İzmir suikastı sanığı olarak yargılandı.

  1939'dan sonra siyasete dönerek TBMM başkanlığı, Bayındırlık bakanlığı yaptı. 1948'den itibaren siyasete Demokrat Parti'de devam etti. 27 Mayıs Darbesinden sonra Yassıada Mahkemeleri'nde yargılandı
+ Yorum Gönder